Aston Martin, 2026’dan itibaren hibrit ve elektrikli modellere odaklanacak

Aston Martin, 2026’dan itibaren hibrit ve elektrikli modellere odaklanacak

Aston Martin, 2026’dan itibaren yalnızca elektrikli veya hibrit otomobil satmayı ve o zamana kadar sadece içten yanmalı motor kullanan modelleri aşamalı olarak kaldırmayı planlıyor. Ancak İngiliz spor otomobil markası, hibridizasyonun derecesi ve satışlarının sonu hakkında henüz herhangi bir ayrıntı vermiyor.

Aston Martin patronu Lawrence Stroll Financial Times’a verdiği demeçte, “2026 yılına kadar tamamen elektriklenmiş olacağız” dedi. Bununla birlikte tamamen elektrikli olmaları yalnızca ürün gamında artık sadece içten yanmalı motorlu modellerin olmayacağı anlamına geliyor. Bu ifadenin doğru olması için, küçük bir elektrik motoru zaten yeterli. Tanıma bağlı olarak, yalnızca içten yanmalı motoru destekleyen ancak arabayı tamamen elektrikle çalıştıramayan 48 voltluk hafif bir hibrit bile iş görecektir.

2030’dan itibaren sadece akülü arabalar satmak isteyen İngiliz otomobil üreticileri Bentley ve Rolls-Royce’un aksine Aston Martin, içten yanmalı motorun tamamen kaldırılması için henüz somut bir tarih belirlemedi. Kanadalı milyarder Stroll bunu şu sözlerle haklı çıkarıyor. Stroll, “Aston Martin müşterilerinin yüzde 100’ünün elektrikli araç istediğini söyleyemem” dedi.

“İnsanlar hala (içten yanmalı motorlu otomobillerin) kokuyu, gürültüyü istiyor. Yavaş yavaş tamamen EV’lere geçeceğiz, ancak hem elektrikli hem de hibrit modeller sunmaya devam edeceğiz. Hep bir elektrifikasyon bileşeni olacak, ancak birisi 2028’de içten yanmalı bir motor isterse, ona sahip olacak” dedi.

Şirketin daha önceki açıklamalarına göre, 2025’ten itibaren ilk tamamen elektrikli Aston Martin otomobillerinin piyasaya çıkması bekleniyor. Bunların önden motorlu DB11 spor otomobilin yeni nesli olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, içten yanmalı araçtaki elektrikli güç aktarma organlarının düzeninin ayrıntıları henüz bilinmiyor.

Stroll, liderliğini yaptığı bir konsorsiyum tarafından devralınmasının ardından Mercedes-AMG patronu Tobias Moers’ı CEO olarak Gaydon’a getirmişti. Strateji, teknik açıdan AMG ile daha yakın işbirliği yapmak ve aynı zamanda model yelpazesini genişletmek. Klasik önden motorlu Aston Martin modellerine ek olarak ortadan motorlu spor otomobiller de üretilecek. Tabi SUV modeli DBX de…

Aston Martin, iki yıl içinde ilk olarak plug-in hibrit modelleri ve 2020’lerin ortasından itibaren tamamen elektrikli modelleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Stroll, “2025 veya 2026’ya kadar, önden motorlu, ortadan motorlu, SUV’dan her modele elektrikli ürünlere sahip olmamıza rağmen, müşteri talebi olduğu sürece hibrit versiyonları satışa sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!