Jaguar, Panthera isminde kendine özel elektrikli platform geliştirecek

Jaguar, Panthera isminde kendine özel elektrikli platform geliştirecek

Jaguar, 2025 yılına kadar tamamen elektrikli bir marka olma planının bir parçası olarak kendi elektrikli platformunu geliştirmeye karar verdi. Yeni modellere rağmen I-Pace de üretilmeye devam edecek.

Bu duyuruyu Jaguar Land Rover CEO’su Thierry Bolloré, yatırımcılara yaptı. Baş finans sorumlusu Adrian Mardell, yeni platformun Panthera olarak adlandırılacağını ekledi. Jaguar, şimdiye kadar kendi platformunu geliştirmek mi yoksa üçüncü parti bir elektrikli araç platformuna mı güvenmek konusunda kararsızdı.

Bunun nedeni, JLR tasarım şefi Gerry McGovern liderliğindeki ekiplerin aylardır yaklaşmakta olan araçlar için tasarımlar üzerinde çalışıyor olması. Piyasada öne çıkabilmek için bunların bağımsız olarak tasarlanması gerekir ki bu muhtemelen üçüncü taraf platformlarda mümkün değildir. “Yeni Jaguar ile ilgili olarak, benzersiz orantıyı bir öncelik haline getiriyoruz. Şu anda bunu kendi başımıza yapmamızın nedeni bu” dedi Bolloré.

JLR CEO’suna göre, yeni modeller “tarzı veya tasarımında hiçbir şeyin kopyası olmayan, teknolojinin ve inceliğin zirvesi olan, ancak geriye bakmayan, gerçekten modern lüks otomobiller” olmalı diyor ve Jaguar’da “birbiriyle örtüşmeyen farklı otomobiller” yaratmak istediklerini ekliyor.

Jaguar için hedefledikleri tasarım, farklı bir platformun nedeni olabilir. Özellikle Land Rover modelleri, diğer üreticilerin platformlarının muhtemelen sunamayacağı arazi yeteneklerine sahip olmalı. Bolloré, elektrikli Land Rover modelleri için MLA-High platformunun (mevcut Range Rover’ın halihazırda temel aldığı) ve daha küçük Land Rover’lar için EMA platformunun (Elektrikli Modüler Mimari) geliştirildiğini belirtti.

Panthera platformunun duyurulmasıyla ilgili cevaplanmayan bir soru, uzun süredir duyurulan Jaguar XJ’nin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği. Bu modelin MLA-Low platformunu kullanması gerekiyordu, ancak prömiyeri defalarca ertelendi. Jaguar’ın Panthera ile birlikte başka bir platform kullanmayı göze alıp alamayacağı belli değil.

Şu anda Jaguar’ın tek elektrikli modeli olan I-Pace’in, Jaguar’ın yeni elektrikli mimarisinden daha uzun süre dayanması bekleniyor. Ancak yeni I-Pace yeni aileden ayrı olarak değerlendirilecek. Daha sonra kademeli olarak fişi çekilecek. Bolloré, Haziran ayında Jaguar’ın artık SUV sunmayacağına dair çıkan haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı. O işi tamamen Land Rover’a bırakmak istiyorlar. Bu nedenle muhtemelen sadece sedanlar, coupe’ler ve muhtemelen üstü açılır otomobiller göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!