Aston Martin DBX’e Mercedes imzalı yeni altı silindirli motor seçeneği

Aston Martin DBX’e Mercedes imzalı yeni altı silindirli motor seçeneği

DB11, DBS Superleggera ve Vantage’ın Second Century arkadan çekişli platformunu kullanan Aston Martin’in DBX isimli SUV modeli, şimdi yeni bir Mercedes-Benz motoruna sahip oldu.

Kod adı M256 olan 3.0 litrelik sıralı altı silindirli motor, gecikmeyi en aza indirmek ve yakıt ekonomisini iyileştirmek için elektrikli bir yardımcı kompresörün (eZV) yanı sıra entegre bir marş motoru/alternatör sistemini de kullanıyor. Gaza sonuna kadar bastığınızda sıralı altı silindirli motora yardımcı olmakla görevli 48 voltluk bu entegre marş jeneratörü, bir önceki nesil S 450’den tamamen yeni S 500’e kadar pek çok yıldız logolu araçta kullanılmakta.

Şu anda Çin Halk Cumhuriyeti’ne özel olan Aston Martin DBX Straight Six (evet gerçekten ismi sıralı altı silindirden geliyor) 435 beygir gücü ve 520 Nm tork üretiyor. Bu veriler ve daha düşük motor hacmiyle ülkemizde bir nebze de olsa daha ulaşılabilir bir otomobil olabilir ama önce Aston Martin’i bu otomobili Avrupa pazarında satmaya ikna etmemiz lazım.

Otomobilin verileri Mercedes-AMG GT 53 4Matic+’daki M256 ile mükemmel bir şekilde eşleşiyor; ancak Aston Martin’deki motor, AMG ismine layık değil çünkü sıralı altı silindirli motor Affalterbach’ta baştan sona tek bir kişi tarafından elle monte edilmiyor. DBX Straight Six’in 0’dan 100 km/s’ye çıkması 5,4 saniye sürer ve en yüksek hızı ise saatte 259 kilometre ile sınırlandırılmıştır.

Tıpkı V8 motorlu versiyon gibi, altı silindirli model de Mercedes-Benz tarafından tedarik edilen dokuz vitesli otomatik şanzıman aracılığıyla gücünü dört tekerleğe aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!