ASTON MARTIN, VALKYRIE’NIN SINIRLARINI AŞTI

ASTON MARTIN, VALKYRIE’NIN SINIRLARINI AŞTI

Gizemli bir Aston Martin Valkyrie’nin fotoğrafının internete sızdırılmasından birkaç gün sonra, İngiliz otomobil üreticisi yeni ve daha gelişmiş Valkyrie AMR Pro’yu resmi olarak tanıttı.

Aston Martin, Valkyrie AMR Pro’nun bir konseptini 2018’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı ancak üretime hazır hale getirmek için bir dizi kapsamlı değişiklik yaptı. Aston Martin, tamamşanmış AMR Pro’nun temel tasarımını, program rafa kaldırılmadan önce Valkyrie’den türeyecek Le Mans Hypercar ile paylaştığını söylüyor.

Otomobil, özünde yeni bir arka kanadı olan standart bir Valkyrie’den çok daha fazlası. Dingil mesafesinin 380 mm arttığı modifiye edilmiş bir karbon fiber şasiye sahip. Otomobilin ön iz genişliği 96 mm ve arka iz genişliği 115 mm daha geniş. Yeni aerodinamik paket, sadece pistte kullanılabilen hiper otomobilin uzunluğuna 266 mm daha ekliyor.

Ana aerodinamik modifikasyonlar arasında daha belirgin bir karbon fiber ön spoyler, yeniden şekillendirilmiş ön tekerlek boşlukları ve kanatçıklar yer alıyor. Ayrıca yol otomobilinin kullandığı kameraların aksine geleneksel yan aynalar, belirgin bir köpekbalığı yüzgeci, sabit bir arka kanat ve jant kapakları da bulunuyor. Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Valkyrie yol otomobilinin iki katından daha fazla bastırma kuvvetini “rahat bir şekilde” üretiyor ve 3G’yi aşan yanal hızlanma elde edebileceği iddia ediliyor.

Radikal yeni karoserin altında otomobil, yol otomobilinin hibrit sistemini terk ediyor ve bunun yerine yalnızca Cosworth tarafından geliştirilen 6.5 litrelik doğal emişli V12’sine güveniyor. Bu motor 11.000 d/dak’ya çıkıyor ve 1.000 hp güç üretiyor. Aston Martin, Valkyrie AMR Pro’nun “Formula 1 aracına yaklaşan pist performansı” sunacağını söyledi. O kadar hızlı ki, otomobil üreticisi Le Mans pistini 3 dakika 20 saniyede, kabaca LMP1 otomobilleriyle aynı seviyede geçebileceğini söylüyor.

Aston Martin CEO’su Tobias Moers yaptığı açıklamada, “Aston Martin Valkyrie programının tamamı mühendislikte olağanüstü bir macera oldu” dedi. “Aston Martin ve en yakın teknik ortaklarında bulunabilecek tutku ve uzmanlığın bir ifadesi olarak Valkyrie AMR Pro, karşılaştırmanın ötesinde bir proje, gerçekten ‘kuralsız’ sadece kendimizi aşmak için hazırladığımız bir versiyon. Valkyrie AMR Pro, Aston Martin’in saf performansa olan bağlılığının kanıtıdır ve bu performans DNA’sı gelecekteki ürün portföyümüzde kendini gösterecektir. Başka hiçbir şey buna benzemiyor, başka hiçbir şey kulağa onun gibi gelmiyor ve kesinlikle eminim ki başka hiçbir şey yolda onun gibi gitmez!”

Aston Martin Valkyrie AMR Pro satın alanlar, Aston Martin tarafından dünyanın çeşitli pistlerinde düzenlenen özel bir pist günü deneyimine katılabilir. Sahipler ayrıca Aston Martin’in ev sahipliğinde istedikleri kadar pist gününe katılabilecek ve ayrıca profesyonel eğitim, VIP ev sahipliğinde bir akşam yemeği ve özel FIA onaylı yarış kıyafetleri alacaklar. Aston Martin Formula 1 sürücüleri Sebastian Vettel ve Lance Stroll da otomobilin dinamik düzeninin geliştirilmesine yardımcı olacak.

İki prototip de dahil olmak üzere sadece 40 adet Valkyrie AMR Pro üretilecek. Tüm örnekler soldan direksiyonlu olacak ve teslimatların bu yılın 4. çeyreğinde başlaması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!