AUDI 2026’DA İÇTEN YANMALI MOTORLARI TEDAVÜLDEN KALDIRIYOR

AUDI 2026’DA İÇTEN YANMALI MOTORLARI TEDAVÜLDEN KALDIRIYOR

Audi, 2026’nın sonuna kadar yeni içten yanmalı motor modellerinin üretimini sonlandırmaya hazırlanıyor.

Bu haber, Alman medyasında aynı konuyla ilgili daha önce çıkan haberleri doğruluyor. Audi CEO’su Markus Duesmann’ın geçen haftaki bir yönetim toplantısında şirketin Almanya’nın Ingolstadt kentindeki genel merkezinde kararı açıkladığı bildiriliyor.

Audi’nin 2026’dan sonra yeni ICE modelleri tanıtmayacak olsa da 2030’ların başına kadar içten yanmalı motorlarla çalışan araçlar üretmeye devam etmesi bekleniyor.

Auto News, mevcut A3 ve A4’ün A5 ve A6 gibi tamamen elektrikli haleflerle değiştirileceğini iddia ediyor. Ayrıca Audi tarafından yapılan son tamamen yeni ICE modelinin yeni nesil Q8 olacağı ve 2032 yılına kadar üretileceği ve bu zamana kadar gelecekteki tüm Audi modellerinin tamamen elektrikli olacağı bildiriliyor.

Alman otomobil üreticisi, daha önce 2025 yılına kadar küresel olarak 20 tamamen elektrikli model üretmeyi taahhüt etmişti ve 2030 yılına kadar, Porsche ile birlikte geliştirdiği KKD platformunu kullanan 7 milyon otomobil satmayı bekliyor.

Bu söylentiler doğruysa, Audi’nin ana rakipleri BMW ve Mercedes-Benz’den önce tamamen elektrikli bir ürün yelpazesine geçmek istediği açık olarak görülebilir. BMW, 2030 yılına kadar satışlarının yarısının tamamen elektrikli modellerden oluşmasını beklerken, Mercedes-Benz henüz ne zaman sadece EV’leri üreteceği konusunda bir tarih açıklamadı. Jaguar’ın tamamen elektrik gücüne geçişi, 2025 yılında, Audi’den bile daha çabuk gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!