Rimac Nevera, geriye giderken, ileri giden Mustang Dark Horse’dan daha hızlı!

Rimac Nevera, geriye giderken, ileri giden Mustang Dark Horse’dan daha hızlı!

İlk okuduğunuzda başlık biraz saçma geliyor olabilir ancak okuduğunuz şey doğru. Rimac Nevera’nın geri giderken ulaştığı son sürat, Mustang Dark Horse’un normal bir şekilde ileriye giderken ulaştığı son süratten daha yüksek.

Rimac Nevera resmi olarak geri viteste dünyanın en hızlı otomobili oldu. Guinness Dünya Rekorları, Nevera’nın geriye doğru saatte 275 km/h hıza ulaşmasının ardından Rimac’a unvanını takdim etti. 

Nevera, benzersiz aktarma organları sayesinde rekoru kırmayı başardı. Dört özel sabit mıknatıslı, yağ soğutmalı elektrik motoru (her tekerlek için bir tane) Nevera’nın tam güçle ileri ve geri gidebilmesini sağlıyor. Rimac, ön ve arka tekerlekleri bir çift tek vitesli şanzımana bağlıyor ve geri viteste giderken 275 km/h’ye ulaşabiliyor. Yeni Ford Mustang Dark Horse ise ileriye yani normal bir şekilde giderken 260 km/h son sürate ulaşabiliyor.

Nevera’nın Bugatti Rimac’taki baş program mühendisi Matija Renić, ekibin, geliştirme sırasında Nevera’nın dünyanın en hızlı geri giden otomobili olma ihtimalinin farkına vardığını söyledi. Şirket, Nevera’nın aerodinamiğini, soğutmasını veya stabilitesini böyle bir başarı için tasarlamamıştı ancak simülasyonlar, arabanın geriye doğru 240 km/h süratin üzerinde hızlara ulaşabileceğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!