ASTON MARTIN’DEN FORMULA 1’E ÖZEL VANTAGE

ASTON MARTIN’DEN FORMULA 1’E ÖZEL VANTAGE

Markanın bu sezon Formula 1’e heyecan verici dönüşünün ardından Aston Martin, yeni resmi F1 Güvenlik Aracı’nı baz alan Vantage F1 Edition’ı kısa süre önce tanıttı. Bu özel sürüm Vantage için ilk teslimatların Mayıs 2021’de başlaması planlanıyor.

Yeni atanan Aston Martin CEO’su Tobias Moers’ın doğrudan katkılarıyla üretilen Vantage F1 Edition, Vantage serisinin amiral gemisi olarak kabul ediliyor. Normal bir Vantage’dan daha güçlü olmasının yanı sıra, bu yeni versiyon aynı zamanda önemli şasi ve aerodinamik iyileştirmeleri sunarak şu anda satışta olan en sportif Vantage ünvanını hak ediyor.

Güç açısından, 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motor artık fazladan 25 beygir üreterek, 535 hp değerini sunuyor. 685 Nm’lik tork değeriyse değişmemiş olsa da, maksimum torkun artık daha uzun bir süre için sürdürülebileceğini söyleyelim. Bu arada sekiz ileri otomatik şanzıman da vites yükseltme sırasında tork kesme özelliğine sahip olacak şekilde güncellendi.

Şaside de değişiklikler yapıldı ve Aston Martin mühendisleri gövde kontrolünü iyileştirmek amacıyla süspansiyon ve direksiyon sistemlerine odaklandı. Tekerlekler de farklı; standart 20 inç yerine 21 inç jantlar kullanılmış ve lastikler de Pirelli tarafından bu otomobil için özel olarak geliştirilmiş.

Ayrıca, en yüksek hızda ekstra 200 kg yere bastırma kuvveti sunan gövde kiti var. Bu kit, ön splitter, kanatçıklar, gövde altındaki yönlendirme ekleri ve yeni bir arka kanattan oluşur.

Yeni Aston Martin Vantage F1 Edition hem Coupe hem de Roadster olarak sunulacak ve alıcılar, markanın Formula 1’e dönüşünü kutlayan Aston Martin Racing Green dahil olmak üzere birden fazla renk arasından seçim yapabilecekler (Saten veya Parlak seçenekler de dahil). Diğer renk seçenekleri arasında Düz Mat Koyu Gri yarış grafiğiyle uyumlu Jet Siyahı ve Ay Beyazı bulunur.

İç mekana gelince, Lime Green, Obsidian Black, Wolf Grey veya Spicy Red kontrast şeritleri ve dikiş seçenekleriyle yeni Obsidian Black deri ve Phantom Grey Alcantara döşeme ve kaplama var.

“Performans her Aston Martin’in kalbidir, ancak bir F1 arması eklendiğinde gerçekten olağanüstü bir otomobil olmalıdır. Vantage, yelpazemizdeki en odaklanılmış spor otomobildi, ancak Formula 1 Resmi Güvenlik Aracımızın gerçek bir atlet olması gerekiyordu: daha güçlü; daha çevik; daha hızlı ve daha heyecanlı sürüş sunmalıydı. Ve – tabi ki – bir yarış pisti ortamında daha hızlı ve daha yetenekli” diyor otomobil üreticisinin CEO’su Tobias Moers.

“Performanstaki kazanımlarının, pist için optimize edilmiş lastikler takarak değil, otomobilin dinamiklerindeki gerçek iyileştirmeler yoluyla elde edilmesinde ısrar ettiğim için mühendislik ekibine zor bir hedef belirledim. Sonuçlar kendi adına konuşuyor. En yüksek beklentili sürücülerin taleplerini karşılayacak bir Vantage ve Aston Martin tarihinde heyecan verici bir anı işaretleyen yeni bir model. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!