PORSCHE, ALMANYA’DA YÜKSEK PERFORMANSLI PİL HÜCRELERİ ÜRETECEK

PORSCHE, ALMANYA’DA YÜKSEK PERFORMANSLI PİL HÜCRELERİ ÜRETECEK

21 Haziran’da Porsche, yüksek performanslı pil hücrelerinin üretimini hedefleyen Alman lityum iyon pil geliştiricisi Customcells ile işbirliği içinde yeni bir şirket açacağını duyurdu. Porsche, yüksek performanslı pil hücreleri üretecek bir şirket kurmak için Customcells ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Otomotiv dünyasının elektrikli bir geleceğe doğru gittiğine hiç şüphe yok. Otomobil üreticilerinin emisyonları azaltma ve arabalarını elektrikli hale getirme planlarıyla EV oyununa girdiğini şimdiden görüyoruz. GM, Honda, Volvo, Bentley, Tesla’yı yakalamaya çalışanlardan sadece birkaçı.

Son zamanlarda Porsche, küresel olarak satılan araçlarının en az yüzde 80’inin 2030 yılına kadar kısmen veya tamamen elektrikli olmasını beklediğini belirtti. Şimdi, bu hedefe yönelik ilk adım olarak, spor otomobil üreticisi “çift haneli milyonları barındıran rakamlarda” yatırım yapacak.

Cellforce Group GmbH olarak adlandırılan şirketin merkezi Almanya’nın Tübingen kentinde, Porsche AG’nin Stuttgart-Zuffenhausen’deki genel merkezinin ve Weissach’taki araştırma ve geliştirme tesisinin yakınında olacak. Planlanan üretim tesisinin hedefi, yıllık minimum 100 megawatt-saat kapasiteye veya 1.000 yüksek performanslı pile eşdeğer bir kapasiteye ulaşmaktır.

Yeni nesil lityum iyon piller için kimyasal devi BASF, hücre geliştirme ortağı olarak seçildi. Şirket, hızlı şarj edebilen ve yüksek enerji yoğunluklarını depolayabilen yüksek performanslı hücreler için katot malzemeleri tedarik edecek. Silikon, yeni yüksek performanslı hücrelerin kimyasında anot malzemesi olarak kullanılacak.

Mevcut iyi seri pillerle karşılaştırıldığında, bu malzemenin güç yoğunluğunda önemli bir artışa izin vereceği görülüyor. Amaç, aynı miktarda enerjiyi daha küçük bir pil ile üretmek. Porsche’ye göre, bu yeni kimya pilin iç direncini azaltacak ve enerji geri kazanımı sırasında daha fazla enerji emmesine izin verecek.

Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume bir basın açıklamasında, “Elektrikli yüksek performanslı spor ve yarış otomobillerimiz, pil teknolojisine en yüksek talepleri getiriyor. Bu talepleri karşılamak için Porsche’nin özel yüksek performanslı hücrelere ihtiyacı var.”

Bu pil hücrelerinin bir başka ayırt edici özelliği, motor sporlarında çok değerli bir özellik olan aşırı sıcaklıklara dayanabilme yeteneği. Ancak, sıfırın altındaki sıcaklıklarda performans gösteremezler veya birçok şarj döngüsü boyunca sabit kalamazlar. Bunlar, bu yeni hücre teknolojisinin henüz ulaşamadığı gereksinimlerdir.

2030 yılına kadar Porsche, gelecekteki EV’lerinin küresel satışlarının yüzde 80’ini oluşturmasını hedeflemekle kalmıyor, aynı zamanda yeni otomobillerinin tüm üretim süreci ve yaşam döngüsü boyunca genel karbon nötrlüğü elde etmeyi umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!