AUDI FORMULA E’DEN DAKAR’A TRANSFER OLUYOR

AUDI FORMULA E’DEN DAKAR’A TRANSFER OLUYOR

Audi’nin sıradan otomobiller üreten sıradan bir devşirme şirkete dönüştüğü konusunda şüpheleriniz varsa rahat bir nefes alabilirsiniz. Otomobil üreticisi özündeki motorsporları başarılarını hatırladı ve 2022 Dakar Rallisi’nde yarışacağını duyurdu.

“Yenilikçi bir prototip” olarak tanıtılan isimsiz model, yüksek voltajlı bir pil paketine ve elektrikli bir güç ünitesine sahip olacak. Araç ayrıca bir “yüksek verimli enerji dönüştürücüsü” ile donatılacak.

Şirket ayrıntılar konusunda ketum davrandı, ancak bu enerji dönüştürücünün sürüş sırasında aracı şarj etmek için jeneratör görevi görecek bir TFSI motoru olduğunu doğruladı. BMW i3 REx’te gördüğümüze benzer bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

Teaser görüntüsü, Dakar yarış arabasının ince farlara ve aydınlatmalı bir ızgaraya sahip olacağını gösterse de binel modellerle benzerlikler burada sona eriyor. Devamnında eğimli bir ön cam, coupe benzeri bir form ve devasa arazi lastikleri görüyoruz.

Audi, Dakar Rallisi’ni “motor sporlarındaki en büyük zorluklardan biri” olarak nitelendirdi ve deneyimlerinin “gelecekteki elektrikli üretim modellerinin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağını” söyledi.

Ne yazık ki bu, aynı zamanda Audi’nin Formula E mücadelesinin de sonu anlamına geliyor. Audi Sport ABT Schaeffler ekibi, 2021 sezonunu tamamlayıp, Formula E tarihindeki en başarılı ilk sezon ardından on iki galibiyet dahil toplam 43 podyum finişine muhtemelen yenilerini ekleyip istifa edecek.

Motor sporlarından bahseden Audi Sport Genel Müdürü Julius Seebach, “Daytona 24 Saat ve Le Mans 24 Saat ile yeni spor prototip kategorisi LMDh’ye yoğun bir şekilde girmeye hazırlandıklarını” söyledi. Formula E’ye katılımlarının sona ermesine rağmen, “motor sporları Audi’de önemli bir rol oynamaya devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!