AUDI Q5 VE PORSCHE MACAN’A ELEKTRİKLİ VERSİYON

AUDI Q5 VE PORSCHE MACAN’A ELEKTRİKLİ VERSİYON

Volkswagen Grubu, 2022’de hem bir Audi Q5 e-tron, hem de tamamen elektrikli bir Porsche Macan piyasaya süreceklerini duyurdu.

Tamamen elektrikli Porsche Macan’ı bir süredir dedikodu kazanından tanıyoruz, ancak ilk kez bir Q5 e-tron’u duyuyoruz. İki elektrikli SUV modeline dair ilk ipucu, Romanyalı Automarket tarafından yayınlanan ve hem Q5 e-tron hem de yeni nesil Macan’ın 2022’de tanıtılacağını gösteren bir Volkswagen Grubu sunumunuyla gelmiş oldu.

Audi Q5 e-tron ile ilgili ayrıntılar bu aşamada belirsizliğini koruyor. Alman otomobil üreticisinin hem Q4 e-tron hem de Q4 e-tron Sportback modelleri üzerinde çalıştığını epey bir süredir biliyoruz ve daha büyük boyutlu olmasını tahmin ettiğimiz Q5 e-tron’un daha küçük kardeşleriyle bazı mekanik bileşenleri paylaşması mümkün görünüyor.

Bunu aklımızın bir kenarında tutarak, Q5 e-tron’un şu anda VW ID.4 ve Skoda Enyaq iV tarafından kullanılan MEB platformunu temel alacağını varsaymak da mantıklı. Bu nedenle, bir dizi farklı elektrik motoru konfigürasyonu ve pil paketi seçeneği de olası. Yani hem tek motorlu, arkadan çekişli versiyonları hem de çift motorlu, dört tekerlekten çekişli versiyonları içerebilir.

Elektrikli Macan hakkında daha çok şey biliniyor. Kısaca; güncel içten yanmalı motorlu Macan ailesi ile birlikte satılacak, ancak daha sonra Porsche tarafından ön gösterimi yapılmış tamamen yeni görünüme kavuşacak. Porsche’nin Audi ile birlikte geliştirdiği PPE mimarisini temel alacak ki bizce Q5 e-tron için de en mantıklı seçenek bu olabilir.

Porsche tarafından yayınlanan bir videoda, arka planda elektrikli Macan’ın kil modelini görmek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!