Avrupa’nın da artık yarışan bir Tesla Model 3’ü var

Avrupa’nın da artık yarışan bir Tesla Model 3’ü var

ABD’de bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilen birkaç otomobil dışında, Tesla’lardan evrilen yarış otomobilleri henüz dünya çapında pek yaygın değiller. Avrupa’da, bildiğimiz kadarıyla yarışmak için dönüştürülen birkaç Model S varken, hiç kimse yarış amaçlı bir Tesla Model 3 inşa etmedi. En azından şimdiye kadar…

Karşınızda gördüğünüz bu Tesla Model 3’ün içi tamamen soyulmuş ve tam korumalı bir takla kafesi, FIA onaylı Sparco yarış koltukları ve bir yangın söndürme sistemi ile donatılmış.

FIA onaylı tırmanma yarışlarında bir araçla yarışmak istiyorsanız, bu eklenen donanımların üçü de zorunlu. Kaput ve bagaj bağlantı elemanlarının yanı sıra hem içeride hem de dışarıda elektrik kesme anahtarları gibi ekipmanlar da aynı şekilde.

Yarış koşullarında kullanıma uygun hale gelmesi için birkaç iç mekan geliştirmesi daha yapılmış. Pilot yarış eldivenleri kullandığından dokunmatik yüzeylerde kontrollerin kullanılması zorlaşıyor. Bu nedenle yeni merkezi kontrol panelinde bazı düğmeler yeniden konumlandırılmış. Bu yeni kontrol ünitesi çok şık görünmüyor olabilir, ancak yarışa hazır Tesla Model 3’teki her şeyde olduğu gibi bir amaca hizmet ediyor. Tüm dönüştürme çalışmaları, bu tür çalışmalarda uzmanlaşmış yerel bir atölyede tamamlanmış.

Aracın dış kısmında ayrıca özel olarak üretilmiş bir arka kanat bulunuyor ve hazırlayanlar, bunun yarışmak için dönüştürülmüş elektrikli Amerikan sedan otomobil için bir fark yaratacağına inanıyor. Diğer değişiklikler arasında, tavanın yanı sıra diğer birkaç gövde panelini fiberglas bileşenlerle değiştirmeyi içeriyor. Tüm bunlar yarış arabalarına özgü bir dış giydirmeyle tamamlanıyor.

Tüm iç unsurların çıkarılması ve yarışa özel ekipmanlarla değiştirilmesi, doğal olarak orijinal Tesla Model 3 Performance’a göre ağırlık azalmasına neden oldu. Ama beklediğimizden daha az. 20 kilogramlık bir gelişme olsa da yarışlarda her gramın önemi olduğunu atlamamak gerek.

Sürüş dinamiğe gelecek olursak, Tesla Model 3 Performance için Unplugged Performance tarafından yapılan parçaların montajı ile direksiyon ve süspansiyon sistemleri iyileştirildi. Süspansiyon, bu model için şu anda mevcut olan en gelişmiş coilover kurulumu olan KW Variant 4 kitinden oluşmakta.

Orijinal jantlar, maksimum performans sağlamak için yarış lastiklerine sarılmış 18 inç alaşım modellerle değiştirildi. Güç ünitesinde herhangi bir değişiklik yapılmadı, ancak tırmanma etkinlikleri için hazırlanan diğer Tesla araçlarında da bu konuda bir iyileştirme görmedik.

Bu otomobilin ilk yarışı, dönüşümünün hayal edildiği ve hayata geçirildiği ülke olan Romanya’nın ulusal tepe tırmanış şampiyonasında gerçekleşecek. Sürücüsü Dominic, bir yarışta MINI Cooper SE yarış otomobilinin direksiyonuna ilk geçen kişiydi. Yani konuya pek de uzak sayılmaz.

Siz de konuya uzak kalmak istemiyorsanız ve elektrikli otomobillerle yarışlara meraklıysanız, iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!