BMW, benzinli otomobillerinden “i” harfini kaldırıyor

BMW, benzinli otomobillerinden “i” harfini kaldırıyor

BMW, tamamen elektrikli otomobilleriyle, benzinli otomobillerinin karışmaması için benzinli araçlarının model ismindeki “i” harfini kaldırıyor. Tamamen elektrikli olan modellerdeki “i” baş harfi ise devam edecek.

Bunun ilk örneğini, X3 M40i’nin yerine gelen model olan X3 M50’de görmüş oluyoruz. BMW daha önce de, motor hacmine göre model isimlendirmesini değiştirmiş ve örneğin 2000cc olan 320i ismini 1600cc olan 320i de kullanmıştı. Tarihsel açıdan baktığımızda, ilk “i” kodu 1963 yılında 1800ti’da kullanılmıştı. Buradaki “t” harfi “Touring”i, “i” harfi ise “international” anlamını taşıyordu. Sonrasında 1971 yılında ise ilk kez karbüratör yerine enjeksiyon kullanıldığını ifade etme açısından, 3.0CSi modelinde “i” enjeksiyonu ifade etmek için kullanılmış ve bu seneden itibaren BMW araçlarında görmeye alıştığımız bir sembol haline gelmişti.

Elektrikli otomobil pazarının genişlemesiyle ve BMW’nin 2024 Nisan ayı itibariyle 1 milyonuncu elektrikli aracını müşterisine teslim etmesiyle, BMW bu yeni kararıyla artık “i” yi sadece elektrikli araçlarında kullanacak. Bu sayede yeni BMW müşterileri model seçerlerken, kafa karışıklığı yaşamayacaklar ve benzinli, dizel, hibrid ve elektrikli ayrımı kolayca yapılabilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!