BMW ve Ford, yeni batarya teknolojisi için 130 milyon dolarlık yatırım yaptı

BMW ve Ford, yeni batarya teknolojisi için 130 milyon dolarlık yatırım yaptı

Katı hal pilleri üreticisi Solid Power bugün Ford, BMW ve Volta Energy Technologies tarafından yönetilen 130 milyon dolarlık bir yatırımı duyurdu. İki otomobil üreticisi de batarya üreticisi ile ortak girişimlerini genişletti.

Yatırım, Solid Power’ı otomotiv uygulamaları için yeterince büyük ölçekte ve boyutta piller üretmeye hazırlamak amacıyla yapılmış.

Solid Power CEO’su Doug Campbell; “BMW ve Ford artık katı hal pille çalışan elektrikli araçlar yarışında lider konumlarını paylaşıyor,” dedi. “Solid Power, ortaklarımızın Solid Power’ın ticarileştirme çabalarına devam eden bağlılığının bir sonucu olarak 2022’nin başlarında şirketin pilot üretim hattında otomotiv ölçekli piller üretmeye başlamayı planlıyor.”

Şirketler, 2022’nin başlarında test ve araç entegrasyonu için 100 amper saatlik piller alacak. Her otomobil üreticisinin kendi araçlarının ihtiyaçları için kendi pillerini alması bekleniyor.

Katı hal pilleri, birçok kişi tarafından elektrikli araçlar için atılan büyük bir adım olarak görülüyor. Günümüz akülerinden daha güvenli ve enerji bakımından daha yoğun olmaları sayesinde otomobil üreticileri için büyük avantaj vaat ediyorlar.

Ford’un Elektrifikasyon Alt Sistemleri ve Güç Kaynağı Araştırma yöneticisi Ted Miller, “Katı hal pil teknolojisi, elektrikli araçların geleceği için önemlidir ve bu nedenle doğrudan yatırım yapıyoruz” dedi. “Katı hal ve lityum iyon pillerin tasarımını basitleştirerek araç menzilini artırabileceğiz, iç alanı ve kargo hacmini iyileştirebileceğiz, müşteriler için daha düşük maliyetler ve daha iyi değer sunabileceğiz ve bu tür katıları daha verimli bir şekilde entegre edebileceğiz.” diye ekledi.

EV yarışına yatırım yapan birçok büyük otomobil üreticisi, katı hal batarya teknolojisini mükemmelleştirmek için çaba harcıyor. Yarışa liderlik etmek o zaman çok önemli olacaktır.

“Gelişmiş akü teknolojisinde lider olmak, BMW Group için son derece önemlidir. Tüm katı hal pillerinin geliştirilmesi, daha verimli, sürdürülebilir ve daha güvenli elektrikli araçlara yönelik en umut verici ve önemli adımlardan biridir. Şimdi bu yolda bir sonraki adımımızı Solid Power ile attık.”diyor BMW AG Geliştirme Yönetim Kurulu Üyesi Frank Weber. “Birlikte, bu alanda kesinlikle olağanüstü olan 20 Ah’lik tamamen katı haldeki bir hücre geliştirdik. Son 10 yılda BMW, pil hücresi yeterliliğini sürekli olarak artırdı – Solid Power gibi önemli ortaklar, sıfır emisyonlu mobilite vizyonumuzu paylaşıyor. ” diye ekledi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir