Lancia, ‘Tasarım Günü’nde marka stratejisini duyurdu

Lancia, ‘Tasarım Günü’nde marka stratejisini duyurdu

Stellantis’in yan kuruluşu Lancia, 2028 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil üreticisi olma planı doğrultusunda bir ‘Tasarım Günü’ düzenledi ve yalnızca yeni marka logosunu ve yeni marka yazısını sunmakla kalmadı, aynı zamanda gelecekteki tasarımının bir önizlemesini de verdi: ‘Pu+Ra Zero’ tasarım konseptine sahip elektrikli otomobiller.

Bu elektrikli otomobiller 2024 ile 2028 yılları arasında piyasaya sürülecek. Ancak “Pu+Ra Zero” klasik bir konsept otomobil değil, markanın çiçekli iletişiminde yazdığı üzere bir “heykel” ve “üç boyutlu bir manifesto, Lancia’nın yeni tasarım dilinin özü”. “Pu”nun “saf” ve “Ra”nın “radikal” anlamına gelmesi gerekiyor. “Sıfır” ile sıfır emisyona yapılan bariz bir gönderme.

Bununla birlikte heykel, yaklaşmakta olan arabalarda bulunabilecek bazı kapsayıcı unsurları ortaya koyuyor. Yumuşak, akıcı çizgiler karakteristiktir. Bu, tüm eğrilere rağmen net kenarların ve açıların önemli bir rol oynadığı önceki Lancia tasarımlarından bir kopuş olacaktır. Markaya özgü, fincan şeklindeki radyatör ızgarası da yeniden yorumlandı; önemli ölçüde daha düz ve geniş olacak. Veya Lancia’nın basın bülteninde belirttiği gibi: “Lancia Pu+Ra Zero konseptinin ön ucu, Lancia’nın araç modellerinin tarihi, kadeh şeklindeki radyatör ızgarasının yeniden yorumlanmasıdır. Bu klasik şekil, üç ışık demeti ile geleceğe yansıtılıyor.”

Radyatör ızgarasının üzerine bir Lancia yazısı da yerleştirildi – “böylece, ışık kadehi bir anlamda marka adını kucaklıyor”. Bu “çifte imza” kesinlikle seri üretim modellerinde bulunacaktır: “Markanın rönesansını ve elektrikli mobilite çağına geçişini temsil ediyor.”

Lancia’nın 2024’ten itibaren her iki yılda bir tümü pille çalışan üç yeni model planladığı bildiriliyor. Önce yeni Lancia Ypsilon, ardından 2026’da henüz adı açıklanmayan yeni bir amiral gemisi modeli ve 2028’de Lancia Delta’nın tamamen elektrikli halefi. Lancia, basın bülteninde teknoloji hakkında herhangi bir ayrıntı vermiyor.

Fiyat açısından Lancia’nın diğer Stellantis markalarına göre nasıl konumlandırılacağı da belirsiz. Muhtemelen biraz daha pahalı ve özel olacaklarını tahmin ediyoruz. Bunun nedeni, Stellantis’in açıkladığı şekilde Lancia’nın artık çok markalı bayilerde satılmayacak olmasıdır. Lancia’nın satış modeli, Avrupa’da 100 seçkin showroomun yanı sıra “çevrimiçi satışların maksimum kullanımını” öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!