Volvo, Elektrikli SUV modeli EX90’ı CES’te Tanıtacak

Volvo, Elektrikli SUV modeli EX90’ı CES’te Tanıtacak

Volvo, teknolojik olarak şimdiye kadarki en gelişmiş seri üretim otomobilinin ABD’deki ilk lansmanı için Tüketici Elektroniği Fuarı’ndan daha iyi bir etkinlik seçemezdi. XC90’ın tamamen elektrikli kardeşi ABD’de ön siparişe açıldı, ancak olası müşterilerin araçlarını yapılandırmak için sonbahara kadar beklemeleri gerekiyor. İsveçli otomobil üreticisinin açıklamalarına göre fiyatı 80.000 doların altında olacak ve ABD teslimatları geçici olarak 2024’ün başlarında başlayacak

Ön sipariş sistemi, potansiyel müşterilerin iade edilebilir ve kısmen sembolik bir depozito ödemesini gerektiriyor. Volvo henüz temel spesifikasyonu detaylandırmadı, ancak birkaç temel standart özelliği biliyoruz. Liste üç sıralı koltuk düzeniyle başlıyor. EX90, XC90 ile aynı aks mesafesine sahip (2.984 milimetre), ancak tavan çizgisi belirgin şekilde daha alçak. Toplam uzunluk da farklı, Volvo 5.037’ye karşılık 4.953 milimetreden bahsediyor.

Zhejiang Geely Holding Group Co. tarafından kontrol edilen Göteborg merkezli otomobil üreticisi, 4.7 saniyede 0-100 km/s hızlanmasının 4,7 saniyenin mümkün olduğunu söylüyor. Spesifikasyon sayfasında biraz daha derine inen bu tahmin, Twin Motor Performance versiyonu için geçerli olacak. Twin Motor ise bu hıza ulaşmak için 5,7 saniyeye ihtiyaç duyacak. Volvo ayrıca, sırasıyla 496 ve 402 beygir gücü vaat ediyor. Maksimum tork rakamlarıysa 910 ve 770 Nm.

Tam olarak performans odaklı bir SUV değil, ama hiç de beceriksiz sayılmaz ve bu da çok ciddi bir sorun değil. Çünkü Volvo, bu tür şeyler için Polestar’a sahip. Her iki versiyonda da CATL tarafından tedarik edilen 107 kWh kullanılabilir kapasiteye ve 111 kWh brüt kapasiteye sahip bir lityum-iyon pil kullanılacak. DC hızlı şarj cihazıyla 30 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar doldurulabilen lityum iyon pil paketi, yaklaşık 500km’lik bir sürüş menzili sunar.

Volvo’nun web sitesinde yer alan minik yazıya göre tüm bu rakamların başlangıç niteliğinde olduğunu belirtelim. EX90 tek pedallı sürüş, şimdiye kadarki en güvenli Volvo yapan lidar teknolojisi ve Bowers & Wilkins’ten isteğe bağlı 3D surround ses sistemi ile paketi daha da tatlandırıyor.

ABD’ye özel EX90’ın açılış sayfasında ayrıca Kristal Beyazı ve Oniks Siyahı ile başlayan toplam yedi dış renk listeleniyor. Geri kalanı Çöl Kumu, Platin Gri, Denim Mavisi, Şafak Gümüşü ve Buhar Gri olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!