Land Rover, 500km Menzilli Elektrikli Bir Defender Planlıyor

Land Rover, 500km Menzilli Elektrikli Bir Defender Planlıyor

Elektrikli araçlar, birçoğu ağır hizmet görevleri için uygun olmadığına inanılsalar da, önümüzdeki yıllarda çoğu pazar segmentini fethedecek. Zorlu arazi sürüşü, EV devrimi için çok popüşer görünen bir segment değil. Ancak arazi uzmanı Land Rover, Defender’ın elektrikli bir versiyonunu planladığından, işler yakında değişecek.

EV pazarının son iki yılda iyice ısınmasıyla, en olası görünmeyen alanlar bile elektrikten faydalanmaya hazırlanıyor. Yıllar önce Nissan Leaf gibi küçük şehir otomobilleriyle başlayan hareket, nihayetinde tüm pazar segmentlerini fethedecek ve hatta yenilerini yaratacak. Artık zorlu koşullarda çalışan elektrikli maden kamyonları bile var ve yakında dünyayı dolaşan elektrikli gemilerimiz ve uçaklarımız olacak. Bu nedenle artık kimse off-roading’un yalnızca içten yanmalı motorlu araçlara özgü bir mesele olduğunu düşünmüyor.

Bugün bir macera elektrikli SUV veya kamyon istiyorsanız Rivian veya Hummer’a güvenmeniz gerekiyor olsa da, manzara beklediğinizden daha kısa sürede değişecektir. Jeep, Wrangler mirasına sahip bir elektrikli arazi aracı planlıyor, Ford ise sekizinci nesil SUV ile elektrikli bir Bronco’yu piyasaya sürecek. Bundan daha önce, Volkswagen desteğiyle yeniden canlanan Scout markası, ismine layık bir elektrikli arazi aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Elektrikli arazi araçları savaşı kızışırken, Land Rover durup kenardan izleyemez.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, AutoExpress’in de ortaya koyduğu gibi, Land Rover ikonik off-road aracı Defender’ın elektrikli bir versiyonunu da düşünüyor. İki yıl önce tanıtılan otomobilin 2025’te yenilenmesi bekleniyor ve kaynaklar, yenilemenin genellikle olduğundan daha kapsamlı olacağını söyledi. Daha spesifik olarak, İngiliz otomobil üreticisi Defender’ı yeni bir platforma taşıyarak, ICE serisinin yanında elektrikli bir versiyon sunmasına izin verecek.

Defender şu anda D7x Premium Hafif Mimari üzerine inşa edilmiştir ancak 2025’ten sonra yeni MLA-Flex platformunu kullanmaya başlayacaktır. Yeni platform, içten yanmalı motorların yanı sıra tamamen elektrikli aktarma organlarını da desteklemektedir. Range Rover ve Range Rover Sport şimdiden yeni mimari üzerine inşa edildi ve her ikisi de 2024’te tamamen elektrikli versiyonlarına kavuşmaya hazırlanıyorlar.

Farklı bir platform kullanacak olsa da, Defender mevcut gövdeyi neredeyse hiç değiştirmeden koruyacak. Defender hayranları yeni tasarımı beğendiler ve Land Rover bunu çok fazla değiştirmek istemez. Çok farklı görünmese de, elektrikli Defender yeni teknolojiyi kabinin içine alacak.

Range Rover’ın lansmanına çok yakın olmasına rağmen, gelecekteki elektrikli aktarma organları hakkında fazla bilgi yok. Yine de teknik uzmanlar, 100 kWh’lik bir pilin MLA platformunun tekerlekleri arasına rahatça sığacağını ve yaklaşık 500km’lik bir menzilin mümkün olduğunu iddia ediyor. Elektrikli aktarma organı, Defender’ın arazi sürüş niteliklerine de somut faydalar sağlayacaktır.

Elektrik motorları, zorlu arazide daha doğru bir şekilde kontrol edilebilir ve birden fazla motor kullanmak, kesintisiz tork yönlendirmeyi mümkün kılar. Buna, başlangıçtan itibaren yüksek torka sahip olmanın avantajını ekleyin ve elektrikli arazi araçlarının neden içten yanmalı motorlu muadillerinin yerini çok hızlı bir şekilde alacağını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!