Drako Motors, yaklaşık 1.500 kW güce sahip elektrikli hiper otomobilini sunuyor

Drako Motors, yaklaşık 1.500 kW güce sahip elektrikli hiper otomobilini sunuyor

Kaliforniyalı otomobil üreticisi Drako Motors, LA Auto Show’da martı kanadı kapılara sahip yaklaşık 1,5 megavatlık bir elektrikli SUV tanıttı. Yalnızca gücü muazzam değil, aynı zamanda şirket yüksek bir şarj kapasitesi de vaat ediyor.

Dört elektrik motoruyla çalışan ve tahmini 675 kilometrelik EPA menzili ile Drako Dragon’un, durağan halden 100 km/s hıza 1,9 saniyede çıkabildiği ve 320 km/s’nin üzerinde hıza sahip olduğu iddia ediliyor. Bu etkileyici güç ünitesinin “Drako DriveOS Quad Motor Powertrain” adı verilen şirket içi bir ürün olduğu söyleniyor.

Ancak Drako, bataryalar hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmıyor. Ne kullanılan hücre kimyası, ne voltaj seviyesi, ne de enerji kapasitesi hakkında sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Benzer boyutta ancak önemli ölçüde daha zayıf olan 112 kWh’lik Lotus Eletre, daha mütevazı WLTP’de 490 kilometreye ulaştığı için, EPA standardına göre Dragon’un 675 kilometre kat edebilmesi için çok daha büyük bir pille donatılması gerekecektir. Başka bir karşılaştırmalı değer: Çok daha aerodinamik Mercedes EQS 450+, 107,8 kWh ile 563 kilometrelik bir EPA değerine sahip.

Teknik verilerde Drako, hızlı şarj için şifreli bir şekilde “500 kW kapasite” ifade ediyor. Bu ifade, maksimum DC şarj kapasitesinin gerçekten 500 kW olup olmadığını açıkça doğrulamış olmaz. Mevcut 500 amper maksimum şarj akımı olarak alınırsa, akü voltajı 1.000 volt olmalıdır.

Ancak bazı yayınlar, Dragon’un sadece on dakikada yüzde 80’e kadar şarj edilebileceğini öğrendi. 500 kW sabit güçle bile on dakikada yalnızca 83 kWh aktarılabilir. Bu 83 kWh, şarj kapasitesine yüzde ondan 80’e karşılık gelirse, yüzde 100 kapasite 118,5 kWh olacaktır. 500 kW’lık sabit bir şarj gücü çok düşük bir ihtimal olduğundan, pilin daha küçük olması muhtemeldir. Bu da, tahrik verimliliğinin mevcut pazar standardının çok üzerinde olduğu anlamına gelir – ancak 2,3 ton yüksüz ağırlığa sahip 1.500 kW’lık bir SUV’un bir verimlilik mucizesi olması pek olası görünmüyor. Bu nedenle, on dakikalık şarj süresiyle ilgili bilgi de pek doğru görünmüyor.

Şu anda rezervasyonları başlayan elektrikli hiper-SUV’un taban fiyatı 290.000 ABD doları. Drako Motors yılda 5.000 adet Dragon üretmeyi planlıyor. Şirket, üretim ve teslimatların 2026 yılında başlamasını bekliyor. Umalım ki bu rakamlar, EPA menzili veya şarj kapasitesi ile ilgili olanlardan daha gerçekçi olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!