Mercedes, EQG’nin dayanıklılık testlerini başlattı

Mercedes, EQG’nin dayanıklılık testlerini başlattı

Dört yıllık geliştirme programının orta noktasında Mercedes-Benz, birkaç prototiple elektrikli G-Serisi’nin dayanıklılık testlerine başladı. Stuttgart merkezli şirket, 2024 için planlanan üretim modeliyle ilgili bazı detayları da doğruladı.

Örneğin Eylül 2021’de tanıtılan konsept gibi, EQG’nin üretim versiyonu da tekerleklere yakın monte edilmiş dört elektrik motoruna sahip olacak. Performans verileri henüz açıklanmadı, ancak Mercedes-Benz, bir AMG versiyonu da dahil olmak üzere güç değerlerine sahip farklı model versiyonlarının olacağını söylüyor. EQG’nin bataryasının yaklaşık 100 kWh kullanılabilir kapasite sunduğu da iddialar arasında.

Ancak bu, EQS ve EQS SUV’un 107,8 kWh bataryası olmayacak. Birincisi, EQG, merdiven yapılı tamamen farklı bir platformu kullanıyor ve bir diğer neden de, farklı hücre kimyasına sahip olacak olması: Sila Nanotechnologies’in silikon anot kimyasının elektrikli G Serisi için ilk kez bir seçenek olarak sunulacağı zaten biliniyordu.

Bildirildiği üzere Mercedes-Benz, EQG’yi 2024 ortasından sonlarına kadar piyasaya sürmeyi planlıyor. EQG, Magna tarafından Graz’da üretilecek. Üretim muhtemelen tek bir hatta büyük parçalar halinde gerçekleştirilebilecek: Mercedes temsilcilerinin İngiliz Autocar dergisine söylediği üzere, üretim için iki farklı şasi yapısı olacak; biri elektrikli ve tekerleklere yakın elektrik motorlarına ve diğeri içten yanmalı motora sahip olacak. Daha sonra bu şasilere endüstri jargonunda “şapka” gibi karoser yerleştirilecek ve sekiz noktadan merdiven çerçevesine bağlanacaktır.

Ancak üretim modelinin konseptteki gibi dört elektrik motoruna sahip olacağı gerçeği uzun süredir biliniyordu. Dört motorlu düzeni çevreleyen yoğun tartışmalar oldu. Mercedes-Benz AG arazi aracı ürün bölümü başkanı ve Mercedes-Benz G GmbH genel müdürü Emmerich Schiller; “İnanılmaz derecede karmaşık. Aynı zamanda çok pahalı,” diyor. “Ancak iki elektrikli motorla, elektronik ve mekanik sistemlerin bir kombinasyonu anlamına gelen diferansiyel kilitleriniz olur. Biri önde, ikisi arka aksta olmak üzere üç motorla, arazi koşullarında tam performans elde edemezsiniz.”

AMG donanımına sahip G-Serisi’nin performansını ve standart içten yanmalı motorlu G-Serisi’ni yolda elde edebilmek, ve aynı zamanda arazide kendini ıspatlamış modele ayak uydurmak için, dört elektrik motorunun her birinin kendi iki vitesli şanzımanı olacak. Bu, geleneksel bir arazi aracındaki “Low Range” arazi vites kutusuna sahipmiş gibi davranmasını sağlayacak: Ekonomi, Konfor ve Spor sürüş modlarında, yani asfalt yolda, EQG öncelikle ikinci vitesi kullanacak. Öte yandan Trail, Rock veya Sand adlı üç arazi modunda, önemli olan en yüksek hız veya hızlanma değil, tekerlek torklarının maksimum kontrolü olduğundan daha kısa bir dişli oranı kullanılacak. Schiller, “İnanılmaz derecede net,” diyor. “Her tekerleğe giden gücün bireysel kontrolü, tamamen yeni bir yetenek düzeyi sağlıyor. Off-road için daha da fazla imkanımız var.”

Dayanıklılık testleri sadece yolda değil arazide de yapılıyor. “Arazide, genel menzilden çok sürüş saatleri önemlidir. Testler sırasında bazı inanılmaz rakamlar gördük,” diye ekliyor Schiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!