Ferrari 499P Le Mans yarışçısı, Hibrit V6 Güç Ünitesiyle Karşımızda

Ferrari 499P Le Mans yarışçısı, Hibrit V6 Güç Ünitesiyle Karşımızda

Gelecek yıl 2023 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışması planlanan Ferrari 499P, Hypercar sınıfında yarışacak.

Son derece sıradışı görünen 499P, ismini çift turbo V6’sının her bir silindirinin hacminden almış. Söz konusu 3 litrelik V6 motor, 296 GT3 ve yol versiyonu 296 serisi hibrit destekli V6 spor otomobillerinden türetilmiştir.

P harfi ise, Ferrari’nin 1960’larda Mauro Forghieri tarafından tasarlanan 250 P ile ortaya koyduğu bir isimlendirme olan prototip anlamına geliyor. Bu mükemmel yarış otomobili aynı zamanda İtalyan otomobil üreticisinin yaklaşık 50 yıl sonra dayanıklılık yarışının en üst katına dönüşüne de işaret ediyor. Daha sonra baş yatırımcı Fiat tarafından kontrol edilen Ferrari, Matra’da Fransızların Scuderia’yı geride bıraktığı 1973 şampiyonasının tamamlanmasının ardından spor otomobil yarışlarını bırakmak zorunda kaldı.

499P, Ferrari’ye göre “geçmişteki gururla kök salmış bir vizyonun sonucu ve bugünün efsanesine yol açan, şirketin 24 Saat Le Mans’ta 22 dünya şampiyonluğu ve 9 genel galibiyet elde etmesini sağlayan bir vizyondur.” Ferrari’yi 60’lı ve 70’li yıllarda dikkate alınması gereken bir güç yapan şeyin bu oldukça şatafatlı hatırlatıcısı göz önüne alındığında, Scuderia’nın gelecek yıl Le Mans’ı kazanma niyetinde olduğu inkar edilemez. Ferrari, özellikle Formula 1’deki son hataları göz önüne alındığında, dünya şampiyonluğunu bir kez daha hayal edebilir.

1000 Miles of Sebring’de kullanılacak olan 499P’nin rengi, 1973’te P serisini tamamlayan 312 P’ye bir gönderme niteliğinde. Farklı bir yarış otomobiliyle karıştırılmaması için genellikle 312 PB olarak da anılan 312 P, Mauro Forghieri tarafından tasarlanmıştı. 250 GTO üzerinde de çalışan İtalyan mühendis, 1987 yılında Maranello merkezli üreticiden ayrıldı.

Porsche tarafından seçilen LMDh düzenlemeleri yerine LMH düzenlemelerine göre hazırlanan 499P, 200 kW’a (yaklaşık 270 beygir gücü) kadar gücü bünyesine katabilen bir enerji geri kazanım sistemi kullanır. Sıralı şanzıman Xtrac’tan gelirken, 900 voltluk pil “proje için özel olarak üretildi.”

Otomobilleri pist üzerinde eş kılmak için var olan BOP (Balance of Performance) kuralları, hem LMH hem de LMDh yarışçıları için toplam gücü 500 kW ile sınırlar ve bu da kabaca 670 beygir gücüne eşdeğerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!