Gelmiş Geçmiş En Güçlü BMW: BMW XM Label Red.

Gelmiş Geçmiş En Güçlü BMW: BMW XM Label Red.

Gelmiş geçmiş en güçlü BMW modelini hayal etmek istesek, büyük ihtimalle hepimiz bir spor otomobil hayal ederdik. Bir SUV değil. Ancak otomotiv sektöründeki SUV çılgınlığı büyüyerek devam ediyor. Bu çılgınlığın en büyük örneklerinden birisi de BMW XM Label Red. BMW’nin tarihinde ürettiği en güçlü otomobil artık bir SUV.

BMW, gelmiş geçmiş en güçlü aracı olan XM Label Red’i önümüzdeki hafta 2023 Shangai Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor. Otomobilin teknik özelliklerini hemen incelemeye başlayalım.

BMW XM Label Red’de artık hepimizin bildiği S68 kodlu 4.4 litrelik çift turbolu V8 makinesinin güncellenmiş halini kullanıyor. Bunun yanı sıra 8 ileri tam otomatik şanzımanın içine entegre edilmiş bir elektrik motoru bulunuyor. İki motorun kombine çalışması durumunda ortaya çıkan güç değeri 738 hp ve 1000 Nm oluyor. XM Label Red, bu inanılmaz gücünü xDrive akıllı dört çeker sistemi ile yere aktarıyor. Son jenerasyon xDrive’ın kullanıldığı araçta ”kum modu” bulunuyor. Bu mod sayesinde çölde daha zevkli bir şekilde gazlayabiliyorsunuz.

Standart BMW XM’e göre 94 hp daha güçlü olan XM Label Red, 0-96 km/h hızlanmasını ise 3.7 saniyede tamamlayabiliyor. 3.7 saniyelik bu veri devasa bir SUV için gerçekten çok etkileyici. Otomobilin son sürati ise elektronik olarak 250 km/h ile limitlendirilmiş. ”M Driver’s Package” opsiyonunu satın almanız durumunda XM Label Red 282 km/h son sürat verisine sahip oluyor.

BMW XM Label Red’in standart bir BMW XM’den ayıran tasarım farklılıklarına baktığımızda ilk olarak ”Toronto Red” rengindeki dış aksamlar dikkatimizi çekiyor. Aynı renk difüzör ve jantlarda da kullanılarak bir tasarım bütünlüğü oluşturuyor. Yine öndeki XM yazısı ve fren kaliperleri de ”Toronto Red” renginde tercih edilmiş. BMW, XM Label Red’den sadece 500 adet üretecek ve özel müşterilerine 50’den fazla özel renk seçeneği sunacak.

BMW, XM Label Red’in üretimine ağustos 2023’te Güney Carolina’daki fabrikasında başlayacak ve üretim başlangıcından kısa bir süre sonra XM Label Red’leri teslim etmeye başlayacak. XM Label Red’in satış fiyatıyla ilgili kesin bir bilgi henüz yok ancak 159.000 USD satış fiyatına sahip standart XM’den çok daha yüksek bir satış etiketine sahip olacağı kesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!