HYUNDAI 2025’TE UÇAN OTOMOBİLLERİ KULLANACAK

HYUNDAI 2025’TE UÇAN OTOMOBİLLERİ KULLANACAK

Hyundai, uçan otomobillerin geliştirilmesi konusunda ilerlemeye devam ediyor ve mevcut on yılın ortasına kadar hava taksilerinin faaliyete geçebileceğine inanıyor.

Bu cesur tahmin, Hyundai’nin küresel operasyonunun COO’su ve Hyundai Kuzey Amerika’nın CEO’su Jose Munoz tarafından Reuters’e yapıldı ve şirketin 2025 yılına kadar müşteri uçuşlarına hazır olabileceğini iddia etti. Bu, Hyundai’nin önceki tahminlerden daha erkenci olduğunu gösteriyor. Koreli üretici 2028 yılına kadar büyük ABD havaalanlarında uçan taksilere sahip olabilir.

Hyundai’nin daha önce tanıttığı hava taksileri, pille çalışan dört pervaneli helikopterler. Şirket, geçtiğimiz günlerde Reuters’e göre elektrikli araçlar üretmek ve uçan otomobiller de dahil olmak üzere akıllı mobilite çözümleri geliştirmek için ABD’de 7,4 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu.

Munoz, “Bu pazarı önemli bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz” dedi.

Hyundai’nin teknoloji operasyon üssü şu anda Washington eyaletinde bulunuyor, ancak İngiltere’de bir yolcu drone’u havaalanı gibi farklı yerlerde planları da var.

Bazıları teknolojinin gelişmesi için daha fazla vaktin olduğunu düşünse de, Munoz Hyundai’nin gelecekte geride kalıp yetişmek için çabalamalarını istemedikleri söyledi. Gerçekten de Morgan Stanley, kentsel hava hareketliliği pazarının 2040 yılına kadar 1 trilyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Munoz konuyla ilgili; “Geleceğin teknolojisi söz konusu olduğunda… asla çok erken değildir. Kazananlar öncülerdir” dedi.

Ancak şirket sadece basit bir şekilde uçan taksi satmak istemiyor. İş modeli daha kapsamlı olacak ve Munoz, Hyundai’nin araçlar etrafında hizmetler geliştirebileceğine ve hatta bunları ticari kargo için kullanabileceğine inanıyor.

2019’da Hyundai, uçan araç birimine altı yılda 1,5 milyar dolar bütçe taahhüt etti. Toyota, Daimler ve Geely de dahil olmak üzere diğer birçok otomobil üreticisi de uçan binek araçları yarışına yatırım yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!