JAGUAR LAND ROVER, HİDROJEN KONUSUNDA CİDDİ

JAGUAR LAND ROVER, HİDROJEN KONUSUNDA CİDDİ

Jaguar Land Rover, Defender’ın hidrojen yakıt hücreli bir versiyonu üzerinde çalışıyor.

Bu projeye Zeus ismini veren İngiliz otomobil üreticisi, otomobili bu yıl test etmeye başlayacak. Hatta bunun için Birleşik Krallık hükümetinin “Gelişmiş Güç Ünitesi Merkezi’nden” bir miktar fon bile aldı. JLR ayrıca Delta Motorsport, AVL, Marelli Automotive Systems ve Birleşik Krallık Batarya Sanayileşme Merkezi dahil olmak üzere ortaklar ve tedarikçilerle birlikte çalışıyor.

Jaguar Land Rover, ısrarla aracın özel bir konsept olduğunu belirtiyor ve hidrojen yakıtlı bir Defender’ı gerçeğe dönüştürmek niyetinde olduğuna dair herhangi bir iddiaları yok. Ancak, 2030 yılına kadar yollarda 10 milyon hidrojen yakıtlı araç ve 10.000’den fazla yakıt ikmali istasyonu olabileceğine inanıyorlar. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz değil mi?

Hidrojen yakıtlı Defender’ın testi İngiltere’de gerçekleştirilecek ve aracın arazi yetenekleri ve yakıt tüketimi analiz edilecek.

Jaguar Land Rover’ın hidrojen ve yakıt hücreleri başkanı Ralph Clague yaptığı açıklamada “Hidrojenin tüm ulaşım endüstrisinde geleceğin güç ünitesi karışımında oynayacağı bir rolü olduğunu biliyoruz ve bataryalı elektrikli araçların yanı sıra, Jaguar Land Rover’ın birinci sınıf ürün yelpazesinin özel yetenekleri ve gereksinimleri için başka bir sıfır egzoz emisyonu çözümü sunduğunun farkındayız. Proje Zeus’ta ortaklarımızla birlikte yapılan çalışmalar, yeni nesil sıfır egzoz emisyonlu araçlara hazırlanırken 2039 yılına kadar net sıfır karbon işletmesi olma yolculuğumuzda bize yardımcı olacak.”

Jaguar Land Rover yalnızca 2039 yılına kadar karbon net bir işletme olmayı hedeflemiyor, aynı zamanda 2036 yılına kadar da sıfır egzoz emisyonu elde etmek gibi bir amaçları da mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!