XIAOMI, OTOMOBİLİ İÇİN YETENEK AVINDA

XIAOMI, OTOMOBİLİ İÇİN YETENEK AVINDA

Apple, Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi şirketler zaten ilk otomobil modelleri için zemin hazırlarken, her gün yeni bir teknoloji şirketi otomotiv endüstrisine adım atmaya hazırlanıyor.

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, otomotiv sektörüne milyarlarca dolar yatırım yapmaya hazır firmalardan biri ve şirketin CEO’su, her şeyin tam olarak planlandığı gibi gittiğinden emin olmak için projeye bizzat liderlik edeceğini onayladı.

Ve öğrendiğimiz üzere, Xiaomi kendi otonom EV’sini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hazırlamak istiyor ve şirketin seri şekilde otomobilin gelişimi ile ilgili bir dizi kritik rolü üstlenecek mühendisler aradığı bildiriliyor.

Xiaomi şimdiden gömülü yazılım, yüksek hassasiyetli haritalar, simülasyon yazılımı, front-end yazılım geliştirme, milimetre dalga algoritmaları ve araca monte altyapı geliştirmeleri için mühendisler arıyor.

Yüksek hassasiyetli haritalar da dahil olmak üzere bu iş ilanları, Xiaomi’nin gerçekten otonom bir otomobil üretmeyi planladığını ve daha da önemlisi, şirketin mümkün olduğunca fazla sayıda dahili bileşeni kendi içinde hazırlamak istediğini gösteriyor.

EV’sini elma logolu rakibinden biraz daha önce piyasaya sürmesi beklense de, Xiaomi’nin bu tarz konularda Apple’ın ayak izlerini takip etmesi çok muhtemel.

Daha önce de çok kez belirttiğimi üzere Apple da otonom bir elektrikli araba üzerinde çalışıyor. Ancak elektrikli otomobilinin üretimi için yerli otomobil üreticilerine güvenebilen Xiaomi’nin aksine Apple, Apple Car üretimiyle ilgilenecek bir ortak bulmak için aylardır uğraşıyor.

Hyundai ve Nissan ile yapılan başarısız görüşmelerin ardından Apple’ın Magna ve LG’nin oluşturduğu bir ortak girişime yönelmesi ve bu konudaki nihai kararın yaz aylarında verilmesi bekleniyor. Apple’ın yedek planı, bir numaralı iPhone üreticisi Foxconn ile bir EV üretim anlaşması olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!