O da Elektrikle”N”di

O da Elektrikle”N”di

Hyundai Ioniq 5 N resmi olarak görücüye çıktı ve dünya prömiyerini bu yılki Goodwood Festivali’nde yapıyor. Bu Hyundai N Departmanı’nın ilk yüksek performanslı elektrikli modeli ama sonuncusu olmayacak. Hyundai, ateşli Ioniq 5’in N Departmanı’nın elektrifikasyon stratejisindeki “ilk adımı” olduğunu ve alt markanın gelecekteki elektrilikleri takip edeceğini söylüyor. 

Hyundai Ioniq 5 N, iki elektrik motoruna sahip. Model, toplam 600 beygir güce ve 740 Nm torka sahip. Bu, 10 saniye süren “N Grin Boost” teknolojisi devredeyken 641 bg ve 770 Nm torka çıkıyor. Dört tekerlekten çekişli aktarma organı, İoniq 5 N’yi 3,5 saniyede 100 km/s’e çıkarabilir. Ayrıca kullanıldığı takdirde “N Grin Boost” sayesinde bu değer 3,4’e de düşebilir. Bu özel araç 260 km/s azami hıza sahip.

Hyundai, 84 kWh ile en yüksek kapasiteli bataryaya sahip modelini İoniq 5 N ile tanıtıyor olacak. Hızlı şarj ile pili 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e çıkartabiliyor. 

Otomobil üreticisi, direksiyon başındayken Ioniq 5 N’nin ağırlığını ve boyutunu yönetmek için N Pedal’ı geliştirdi. Bu yazılım, aracın viraj alma kabiliyetini geliştiren bir ağırlık aktarımı oluşturmak için rejeneratif frenleme kuvvetini ayarlıyor. Bir başka şık numara da, amacını adından belli eden”N Drift Optimizer”. Sistem, bir sürüklenme açısını korumak için geliştirilmiş. Bir sürücünün drifti başlatmak için daha fazla efor sarf etmesi gerekiyorsa, Hyundai yardımcı olması için Torque Kick Drift işlevini devreye sokuyor. Arkadan çekişli araçlarda kullanılan debriyaj tekme hareketi tadında bir etki yarattığı belirtiliyor. Ioniq 5 N ayrıca 11 seviyeye kadar ayarlanabilir ve elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel ile birlikte sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!