İddialara göre Ferrari, 2026’ya kadar siparişlerini doldurdu.

İddialara göre Ferrari, 2026’ya kadar siparişlerini doldurdu.

Dünyanın en çok süper spor otomobil satan markalarından biri olan Ferrari, 2025 sonuna kadar siparişlerini doldurmuş gibi görünüyor.

Efsanevi Şahlanan At logosuna sahip yepyeni bir süper spor otomobil almak isterseniz, uzun bir süre beklemeniz gerekebilir. Gayet iyi üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından gazetecilere konuşan Ferrari CEO’su Benedetto Vigna, dünya çapında siparişlerin “en yüksek seviyelerde” olduğunu açıkladı. Benedetto Vigna, talebin gerçekten çok güçlü olduğunu ve İtalyan markanın 2025 yılındaki üretimin tamamını kapsayacak kadar yeterli siparişe sahip olduğunu belirtti. Bu, yeni verilen siparişlerin en erken 2026 yılına kadar üretilemeyeceği anlamına gelebilir.

Eylül ayına kadar yapılan teslimatların geçen yılın ilk dokuz ayına göre yüzde 5,3 artışla 524 adet artarak 10.418 otomobile çıktığı dikkate alındığında, 2023 Ferrari için şu ana kadar harika bir yıl oldu. Purosangue’nin hâlâ geliştirme aşamasında olduğu ve dolayısıyla SUV üretiminin tam kapasiteye ulaşmadığı dikkate alındığında bu gerçekten etkileyici bir başarı. Purosangue üretiminin tüm yıllık üretimin yüzde 20’sinden fazla olmayacak şekilde sınırlandırılacağını da hatırlatalım.

Bilgilerinizi tazelemek gerekirse, 2023’ün 3. çeyreğinde hibrit Ferrari’ler tarihinde ilk kez saf içten yanmalı motorlardan daha fazla satıldı. Temmuz ve Eylül ayları arasında teslim edilen 3.459 aracın yüzde 51,3’ü elektrikli güç aktarım organlarına sahipti.

Elektrifikasyondan bahsetmişken Benedetto Vigna, ilk tam elektrikli Ferrari’nin 2025’in 4. çeyreğinde piyasaya sürülmesinin mümkün doğruladı. İlginç bir şekilde Vigna,, geliştirme ekibinin “bazı süreçler için” programın ilerisinde olduğunu söyledi. Bu arada, hibritler ve tamamen elektrikli modeller için özel olarak oluşturulan yeni bir fabrika, Haziran 2024’te Maranello’da faaliyete geçecek.

Ferrari, 2030 yılına kadar yıllık satışlarının yüzde 40’ının hibrit, yüzde 40’ının tam elektrikli otomobiller ve geri kalan yüzde 20’sinin de içten yanmalı motorlu araçlardan oluşacağını öngörüyor. Her ne kadar sadece benzinle çalışan otomobillerin üretimi kademeli olarak durdurulacak gibi görünse de Vigna, “İçten yanmalı motora sahip otomobillerin hala yapacak çok işi var” diyerek sentetik yakıtların bu süreci oldukça uzatabileceğini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!