Jaguar F-Type bantlara veda etti

Jaguar F-Type bantlara veda etti

Audi TT, R8 gibi son zamanların efsane spor otomobilleri art arda bantlara veda ederken, bu kervana Jaguar F-Type da katıldı. 10 yıllık dönemde toplam 87,731 adet F-Type üretilirken, efsanevi Jaguar E-Type’a kıyasla 15.000 adet fazla bir üretimle, F-Type’a XJS’nin ardından Jaguar tarihindeki en fazla üretilen spor otomobil ünvanını kazandırmayı başardı.

Üretilen son Jaguar F-Type’lar, 2022 yılında Jaguar’ın benzinli otomobil üretmeye başlamasından yana geçen “75” yılı temsilen F-Type 75 ismiyle satışa sunulmuştu. Jaguar’ın elektrikli otomobillere odaklanmasıyla beraber ürettiği son V8 olarak tarihe geçen F-Type’ların artık veda zamanı geldi.

Banttan çıkan resimlerdeki son F-Type satışa sunulmak yerine, 1983’den bu yana İngiltere’de faaliyette olan Jaguar Daimler Heritage Trust’a gönderildi. Müzede 1890 model yılından başlayan, yüzün üstünde Daimler ve Jaguar’ı barındıran klasik model bulunuyor.

Müzeye giden son F-Type, 1974 yılında üretilen son E-Type ile bütünlük sağlamak adına Giola Yeşili gövde rengine boyanmış. Siyah tavana kontrast olarak iç döşemede Windsor derisi ve açık kahve tonuna yer verilmiş. V8 motora sahip otomobil toplam 444 bg güç üretiyor ve 2025’deki elektrikli Jaguar’lar öncesi, otomobilseverlere hüzünlü bir şekilde veda ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!