Nissan Z Heritage Edition, Datsun’a gönderme yapıyor

Nissan Z Heritage Edition, Datsun’a gönderme yapıyor

1969 yılında Nissan’ın ABD spor otomobil pazarını Datsun 240Z ile kavurmasından bu yana 55 yıl geçti. Nissan, şimdi bu efsane modelini Z Heritage Edition ile onurlandırmaya hazırlanıyor. Sadece ABD pazarı için üretilecek bu model, retro esintiler taşıyor.

Datsun Z240’a ithafen “Sight Orange” turuncu renge sahip otomobilde, kaputtan başlayarak arka bagaj kaputuna kadar çekilen siyah şeritler dikkat çekiyor. Aynı şekilde yan kapılarda bulunan siyah şeritlerin üstünde de Heritage Edition’ı simgelemek üzere orjinal turuncu “Z” amblemini görüyoruz. Ön ızgaralar da orjinal Datsun ile aynı tasarım dilini taşıyor.

Nissan, tam olarak kaç adet Z Heritage Edition üreteceğini açıklamadı ancak bu modelin sadece 2024 yılı boyunca satışta olacağını bildiriyor. Otomobilin ABD satış fiyatı 60.275 USD’den başlayacak, 6 ileri manuel vites yerine 6 ileri otomatik şanzıman tercih edecek müşteriler ise ekstra 6.000 USD ödemek durumunda kalacak.

2024 yılı ilk çeyreğinde Nissan Z’nin ABD satışları bir önceki yıla göre %44 artarak 671 adede ulaşmıştı. Bu da aynı dönemde 484 adet satış yapan, en yakın rakibi Toyota Supra’yı geride bırakmasını sağlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!