Koenigsegg, üç kişilik bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Koenigsegg, üç kişilik bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Koenigsegg, 4 kişilik ”Gemera” isimli modelini geçtiğimiz aylarda tanıtarak tamamen ezberleri bozmuş ve dünyanın ilk mega ”GT” otomobilini tanıtmıştı. 4 kişilik grand tourer bir otomobil Koenigsegg için de bir ilk olmuştu. Koenigsegg şu an ise 3 kişilik bir modelin hayalini kuruyor. İştiraki olan RAW Design House, 3 kişilik bu modelin sanal ortamda oluşturulmuş olan bir prototipi takipçileri ile paylaştı.

Gemera’nın tanıtıldığı zamana dönersek Koenigsegg için yeni bir çağın başladığını tahmin etmiştik. İsveçli butik üretici Gemera’nın tanıtılması ile birlikte üç modeli ayna anda üretmeye başlayacaktı. Bu durum butik otomobil üreticileri arasında çok görülmüş bir durum değildi. Bu modeller: Regera, Jesko ve Gemera’ydı. Eğer bu ”RAW” isimli konsept otomobil de üretilmeye başlarsa -ki Koenigsegg bu konuda çok istekli- İsveçli üretici aynı anda dört modeli üretim bandına sokmuş olacak. Bu durum otomotiv dünyasını takip eden birçok kişi için çok şaşırtıcı olarak lanse edildi fakat Christian von Koenigsegg’i yakından takip eden herkes bu durumun çok şaşırtıcı olmadığını biliyor. Christian von Koenigsegg, ilk hayali olan kendi markasını yaratmıştı. İkinci hayali ise dünyanın en saygı duyulan otomobil üreticileri arasına girebilmekti ve bunu küçük bir butik üretici olarak yapamayacağını anlamıştı. Koenigsegg tarihinin belki de en büyük yatırımları yapıldı ve şirket her anlamda büyümeye başladı ama Koenigsegg istediği etkiyi hala otomotiv dünyasında yaratamamıştı. İşte bu noktada ekibe Sasha Selipanov dahil edildi. Selipanov’u kısaca tanıtmak gerekirse, Lamborghini Huracan’ın tasarımında aktif bir rol almış ve dünyanın en önde gelen otomobil tasarımcılarından biri olan, o zamanlar Lamborghini’de baş tasarımcı olarak çalışan ve ItalDesign’da da görevler alan Flippo Perini tarafından eğitilmişti. Daha sonra Bugatti’ye geçen Selipanov, burada Bugatti Chiron’u tasarladı. Chiron’u tasarladıktan sonra kendisini Ferrari’nin baş tasarımcısı Flavio Manzoni, Lamborghini baş tasarımcısı (kendisi şu an Genesis’te çalışmakta) Flippo Perini gibi yıldız tasarımcıların arasında bulmuştu. Bugatti’de ki çok başarılı yılların ardından Koenigsegg’e geçerek otomotiv dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Daha sonra Gemera’yı tasarladı ve Christian von Koenigsegg ile birlikte Koenigsegg’i yeni bir yola soktu.

Koenigsegg RAW isimli prototipe dönersek, otomobilin tasarımı, Sasha Selipanov ve Christian von Koenigsegg gözetimi altında ”Esa Mustonen” tarafından yapılmış. Kaputun altında ise Gemera’da da kullanılan çift turbolu 2.0 litrelik 3 silindirli motor bulunuyor. Bu motorun gücü Gemera’ya göre 91 beygir arttırılmış ve 700 beygire ulaşmış. Karbon fiber monokok şasiye sahip RAW, sadece 700 kilogram ağırlında ve 3 kişilik bir oturma düzeni sunuyor! Bu verilerin de gösterdiği gibi Koenigsegg 1:1 oranını yine yakalamış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!