FERRARI’NİN YENİ CEO’SU ELEKTRİK İÇİN GELİYOR

FERRARI’NİN YENİ CEO’SU ELEKTRİK İÇİN GELİYOR

Louis Camilleri’nin Ferrari’nin CEO’luğundan istifa etmesinden bu yana altı ay geçti ve Maranello merkezli şirket nihayet yerine birini buldu. İtalyan markası, yeni CEO’su olarak çip üreticisi STMicroelectronics’ten Benedetto Vigna’yı seçti. 52 Yaşındaki Vigna, 1 Eylül 2021’de Ferrari’ye katılacak.

STMicroelectronics’in Analog, MEMS (Mikro-elektromekanik Sistemler) ve Sensors Grubu’nun şu anda başkanı olan Vigna, 1995 yılında Fransız-İtalyan yonga üreticisine katıldı. Hareketle etkinleştirilen kullanıcı arayüzlerinde şirketin liderliği sağlamasına yardımcı oldu ve otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere yeni iş alanlarında bir dizi başarılı hamleyi hayata geçirdi.

Vigna, akıllı telefon ve tablet ekranlarının siz hareket ettirdikçe dikey veya yatay formatlara uyum sağlamasına olanak tanıyan teknoloji olan üç eksenli jiroskopa öncülük etmesiyle tanınır. Sensör teknolojisi Apple iPhone 4’te tanıtıldı ve o zamandan beri tüm cep telefonlarında yer buldu. Ayrıca günümüzde çoğu seri üretim otomobilde bulabileceğiniz navigasyon ve aktif güvenlik sistemlerinin de ayrılmaz bir parçası.

İtalyan şirket yaptığı açıklamada, “Otomotiv sektörünü hızla dönüştüren yarı iletken endüstrisinin kalbinde çalışarak 26 yılı aşkın bir süredir edindiği benzersiz bilgi, Ferrari’nin yeni nesil teknolojilerin uygulanmasına öncülük etme yeteneğini hızlandıracak.” diyerek otomobillerinin her zamankinden daha fazla yeni teknolojiye sahip olacağının sinyallerini verdi.

Vigna’nın ayrıca Ferrari’yi elektriğe yönlendirmede önemli bir rol oynaması bekleniyor. Maranello merkezli şirket, 2019’da ilk seri üretim hibrit aracını piyasaya sürerek, pille çalışan güç üniteleri konusunda oldukça yavaş davrandı. Başkan John Elkann yakın geçmişte 2025’te göstermeyi planladıkları tamamen elektrikli bir modelin planlarını da açıkladı.

Vigna’nın atanması, otomobil üreticilerinin 2020’de birçok fabrikada üretimi aksatan ve devam eden Covid-19 pandemisinin yol açtığı ciddi bir yarı iletken kıtlığı ile mücadele ederken de gerçekleşmiş olacak.

Görev geldikten sonra çok yakın gelecekte, önemli Ferrari modellerinin örtülerini kaldıracak. Şahlanan At’ın ilk SUV’si Purosangue’ı ve 812 Superfast’ın yerini alacak bir modelle bizleri tanıştıracak. La Ferrari’nin (Aperta) 2018’de üretimden kaldırılmasıyla yeni bir amiral gemisi modelin de zamanı geldi. LaFerrari’nin halefi, Elkann’ın bahsettiği tamamen elektrikli otomobil olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!