Lucid, Air modelinin menzil değerini açıkladı.

Lucid, Air modelinin menzil değerini açıkladı.

Lucid yaptığı açıklamada, Air’ın EPA menzilinin tam 832 km olduğunu açıkladı. Lucid bu değeri, EPA’nın Çok Yönlü Test Prosedürüne uygun olarak Michigan’da yer alan bağımsız bir standart test fabrikasında elde etmiş.

Lucid Air, 832 kilometre menziliyle, ”dünyanın en uzun menzilli elektrikli otomobili” unvanını 647 kilometre menzil sunan Tesla Model S’ten resmen aldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lucid CEO’su ve CTO’su Peter Rawlinson, ”Lucid Air’in 832 EPA menziline ulaşmasının bağımsız olarak kanıtlanmış olmasından ve elektrikli otomobil geliştirme tarihindeki bu dönüm noktasının tamamen Lucid’in şirket içi teknolojisiyle elde edilmiş olmasından dolayı çok memnunum. 900 voltluk mimarimizin, Formula E’de kanıtlanmış pil paketlerimizin, elektrik motorlarımızın, güç iletim sistemlerimizin, aerodinami başarımızın, yazılımımızın ve genel sistem verimliliğimizin, elektrikli otomobil dünyasında yeni bir standart ve birçok ilki sunması çok mutlu edici.” dedi.

Lucid, Air’in batarya kapasitesini henüz resmi olarak açıklamadı ancak 120 ile 130 kWh arasında bir değer olduğu birçok basın organı tarafından iddia ediliyor. Bununla birlikte şirket, Air’in bataryasının bu kadar verimli olmasının nedeninin, iş ortağı olan Atieva uzmanlığına dayandığını söylüyor. Atieva, Formula E takımlarına pil tedariği sağlayan şirket olarak ön plana çıkıyor.

Lucid, aerodinami konusunda elektrikli otomobiller arasında standartları Lucid’in belirlediğini vurgulamış. 0.21 gibi olağanüstü bir sürtünme katsayısına sahip Air’ın aerodinami başarasının arkasında ise Aerodinami sorumlusu olan  Jean-Charles Monnet bulunuyor. Lucid,  Jean-Charles Monnet’i Red Bull Racing Formula 1 takımından yani Adrian Newey gibi bir F1 ikonunun ekibinden transfer etmesiyle gündeme gelmişti.

Yaklaşık olarak 1000 hp güç sunması beklenen Lucid’in 0-100 hızlanması 2.5 saniye civarlarında tamamlanması bekleniyor. Lucid Air’ın arka yaşam alanı sayesinde dünyanın ilk elektrikli makam otomobili olması da beklentiler arasında yer alıyor. Lucid Air’ın çevrimiçi lansmanı ise 9 Eylül 2020 tarihinde yapılacak. Teslimatlar ise 2021’in ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!