Lucid, Lüks SUV Gravity’i tanıttı.

Lucid, Lüks SUV Gravity’i tanıttı.

Elektrikli lüks otomobil üreticisi Lucid, ilk SUV’si Gravity’i tanıttı.

Kaliforniyalı start-up’ın yeni elektrikli SUV’si Los Angeles Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıktı ve öngörülen 708 kilometre menzili ve çok sayıdaki üstün teknik özelliğiyle Lucid’in geleceği için önemli bir model olacağını gösterdi.

Lucid tasarım patronu Derek Jenkins, yaptığı basın açıklamasında Gravity’nin bir meditasyon modu olduğundan bahsetti. Lucid Gravity’nin içinde dinlenmek istediğinizde ekranları, aydınlatmayı, ses deneyimini ve koltuk masajını önceden ayarlanmış şekillerde kullanabiliyorsunuz.

Lucid, Gravity’nin tavizsiz lüks bir elektrikli SUV olduğunu söylüyor. İçeride yedi kişiye kadar oturma kapasitesi mevcut. İkinci ve üçüncü sıradaki koltuklar katlandığında 3.171 litreden fazla bir depolama alanı bulacaksınız. Gravity, 680 kilogramın üzerinde taşıma kapasitesine ve 2.7220 kilogramlık çekme kapasitesine sahip olacak. Lucid, bir römork takılmadan Gravity’nin sadece 3,5 saniyede 100 kilometre hıza çıkabileceğini iddia ediyor. Bu spor otomobil benzeri hızlanma, şirketin 900 volt elektrik mimarisine dayalı olarak sıfırdan geliştirilen yeni bir platform sayesinde sağlanıyor. Lucid, pil paketini daha küçük, daha hafif ve daha sürdürülebilir olarak tanımlıyor ve yaklaşık 15 dakikalık şarjla 320 kilometre menzile ulaşabiliyor. 

Gravity, Lucid’in Zero Gravity adını verdiği isteğe bağlı olarak satılacak havalı süspansiyon sistemiyle arazide de çok etkileyici olabilir. Şirkete göre çeşitli arazi ihtiyaçlarına göre kendini otomatik olarak yükseltip alçaltabiliyor. Sistem, sürüş yüksekliğini manuel olarak ayarlamayı tercih edenler için bunu yapma olanağı da sunuyor.

Lucid, Gravity’nin iç mekanına büyük önem veriyor ve kabini “hem vücut hem de zihin için tasarlanmış” bir deneyim olarak tanımlıyor. İç mekandaki kaliteli malzemeler ve devasa ekranlar dikkat çekiyor. Lucid sedan modeli olan Air’ın iç mekanına bazı güncellemeler getirerek Gravity’de kullanmaya devam etmiş diyebiliriz.

Lucid, Gravity’nin üretimine 2024 yılı son çeyreğinde başlamayı planlıyor. Gravity ile ilgili çok merak edilen iki konu var. İlki giriş versiyonun kaç kilometre menzile sahip olacağı, ikincisi ise en lüks versiyonun satış rakamının ne olacağı. En lüks versiyonun ABD’de altı haneli bir fiyata sahip olacağını tahmin etmek de hiç zor değil.

One Reply to “Lucid, Lüks SUV Gravity’i tanıttı.”

  1. Ulaş Süzek

    Cevap vermek

    Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!