Lucid, Air modelinin sürtünme katsayısını açıkladı.

Lucid, Air modelinin sürtünme katsayısını açıkladı.

Elektrikli otomobil start-up’ları arasında en sağlam yerlerden birine sahip olan Lucid, tasarımı inanılmaz olan modeli Air’ın sürtünme katsayısını açıkladı. Lucid Air’ın sürtünme katsayısı sadece 0.21! Bu değer, Lucid Air’ı dünyanın sürtünme katsayısı en düşük lüks otomobili yapıyor.

Elektrikli otomobillerde de çok önemli konu başlıklarından biri olan ancak çok fazla konuşulmayan sürtünme katsayısı Lucid Air’ın en büyük avantajlarından olacakmış gibi duruyor. 0.21 gibi çok düşük bir sürtünme katsayısına sahip olan Lucid Air’ın bu sürtünme katsayısından dolayı büyük bir menzil avantajı olabilir. Elektrikli otomobillerde menzil konusunda direkt etkili faktörlerden birinin sürtünme katsayısı olduğunu hatırlatalım.

Lucid Motors’un Aerodinami Uzmanı olan ve Formula 1’de de 11 yıllık bir deneyime sahip olan Jean-Charles Monnet konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı.

“Dünyanın en yüksek performanslı yarış makinelerini şekillendirerek aerodinaminin, Lucid Air’in tasarım sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu öğrendik. Ayrıca, her yönden hassas bir şekilde yönetilen hava akışına sahip, oldukça dengeli bir performans aracına sahip olmanın anahtarı da aerodinamidir. Ayrıca, Lucid Air, ön tamponun arkasında tescilli ve patentli olan ve girdap üreten bir hava emme sistemine sahiptir. Bu sistemin rolü, hava alım açıklığının boyutunu en aza indirerek aerodinamik verimliliği daha da artırarak havayı ısı değişim yüzeylerine eşit olarak dağıtarak soğutma performansını en üst düzeye çıkarmaktır.

Lucid, Air ile ilgili 9 Eylül 2020’de daha çok bilginin paylaşılacağı bir online sunum yapmaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!