McLaren Artura GT4 piste hibrit olmadan çıkacak

McLaren Artura GT4 piste hibrit olmadan çıkacak

McLaren, 2022 Goodwood Hız Festivali’ndeki lansmanından önce Artura GT4 yarış otomobilini tanıttı. Yeni model, V8 motora sahip 570S GT4’ü, kurallar kapsamında Artura’nın yol modelindeki hibrit sistemi olmadan çalışan, V6 içten yanmalı motorla değiştiriyor.

GT4 kategorisinde yarışacak Artura, dış tasarımdan başlayarak turuncu, gri ve mavi bir yarış rengine ve yeni bir aero paketine sahip. Aerodinamik paket, daha büyük bir ayırıcı, kanatçıklar, havalandırmalı kaput ve arkaya monte edilmiş ayarlanabilir bir kanat içeriyor ve bunların tümü, eski 570S GT4’ten daha fazla yere basma kuvveti sağlıyor. Artura GT4’ü ​​dayanıklılık yarışları için kullanmayı planlayan müşteriler ek ışıkları tercih edebilir.

Artura GT4, McLaren’in öncekinden 100 kg’dan daha hafif olmasına katkıda bulunan Monokok Karbon Hafif Mimarisini (MCLA) kullanıyor. Daha da önemlisi, ortaya monte edilen çift turbo beslemeli V6, V8’in yerini alıyor ve tepkisellik, ağırlık, boyut, verimlilik açısından fayda sağlıyor. Güç ünitesi, hibrit sistemin olmaması sayesinde, Artura’nın yol versiyonundan 130 kg daha hafif. Daha önce pilin kapladığı alan artık yakıt deposu, sensörler ve benzer bileşenler için kullanılıyor.

Artura GT4’ün gücü, mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel ile birlikte çalışan 570S GT4’ten daha kısa oranlara sahip özel yapım yedi vitesli bir şanzıman aracılığıyla arka tekerlere iletiliyor. Bunun, geri vitessiz 8 vitesli çift debriyaj kullanan normal Artura’dan farklı bir şanzıman olduğunu belirtelim.

Süspansiyon ve fren soğutma verimliliği de eski yarış otomobiline göre iyileştirilirken, öndeki daha geniş Pirelli lastikleri daha fazla yol tutuş ve daha az lastik aşınmasına olanak tanıyor. Son olarak, kolayca çıkarılabilen kaput ve arka gövde panelleri sayesinde yarış esnasında araca müdahale de daha kolay hale getirilmiş. Sürücü yardımları arasında yarışlara göre kalibre edilmiş ABS, ayarlanabilir Çekiş Kontrolü, opsiyonel Lastik Basınç İzleme Sistemi ve V-Box telemetri kiti bulunuyor.

Artura GT4, McLaren Motorsport Bayilerinden sipariş edilebilir. Yarış otomobili, 2023 sezonu için tam zamanında teslim edilecek ilk örnekleriyle geliştirme programına devam edecek. Fakat öncesinde, McLaren fabrika sürücüsü Rob Bell ile birlikte Goodwood Festival of Speed ​​tepe tırmanışında yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!