McLaren GT’nin yerini GTS aldı

McLaren GT’nin yerini GTS aldı

McLaren’in 2019 yılında tanıttığı ilk Grand Tourer otomobili GT’nin yerini 2024 yılında GTS modeli alıyor. GT’ye göre bir çok yenilik sunmayı hedefleyen bu otomobilde ağırlık azaltılırken, gücünde de artış sağlanmış. 2024 GTS’in çift turbolu V8’i GT’ye göre 14 bg artışla 626 bg’ye çıkarken, ağırlıkta da 10 kg hafifleme sağlanarak otomobil 1520 kg’ye düşürülmüş. Ağırlığın düşürülmesinde, geri dönüştürülebilir karbondan üretilmiş tavan ve üst gövde malzemeleri büyük rol oynarken, opsiyonel olarak satın alınabilen titanyum bijonlar da standart bijonlara göre %35 daha hafifleyerek bu diyete katkıda bulunuyor.

Lansman rengi fotoğraflarda gözüken Lava Grisi olarak tanıtılan GTS, 0-100 km/s hızlanmasını 3.1 saniyede, 0-200 km/s’yi ise 8.9 saniyede tamamlıyor. 630 Nm tork üreten V8 motora 7 ileri otomatik SSG şanzıman eşlik ediyor. Grand Tourer olarak lanse edilse de performans figürlerine bakıldığında GTS’in süperspor otomobil kategorisinde performans sunduğunu söyleyebiliriz.

Yenilen tasarım ile 10 kollu türbin hafif alaşım jantlar standart olarak sunuluyor. Jantlara standart olarak sunulan karbon seramik frenler ve Pirelli P Zero lastikler eşlik ediyor. Günlük kullanımda kolaylık sağlamayı hedefleyen GTS’in iki bagaj alanı bulunuyor. Öndeki bagaj 150 lt alan sunarken, daha rahat kullanım sağlamak amacıyla “soft close” donanımı eklenen arka bagajda 419 lt hacim sağlamış. Bu sayede McLaren’da toplamda 569 lt bagaj alanı elde etmiş.

GTS’in yeniliklerinden biri de otomobilin adaptif süspansiyonların yanı sıra ön kısmındaki yükseltme ünitesinin iki kat hızlandırılmış olması olarak göze çarpıyor. Artık yüksek bir tümsekten geçerken otomobilin burnu 4 saniye içinde yükseltilebiliyor veya alçaltılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!