McLaren’e göre elektrikli ”gerçek” süper sporları 2030’dan önce görmek çok zor.

McLaren’e göre elektrikli ”gerçek” süper sporları 2030’dan önce görmek çok zor.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda McLaren CEO’su Michael Leiters, İngiliz otomobil üreticisinin elektrifikasyon ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Michael Leiters, tam elektrikli süper spor otomobillerin hâlâ günümüze uzakta olduğunu düşünüyor. Aslında bunları Leiters’tan duymak şaşırtıcı değil çünkü McLaren elektrikli otomobil dönüşümüne en muhafazakar yaklaşan markalardan biri olarak görülüyor. Michael Leiters’a göre tam elektrikli süper spor otomobil geliştirmede asıl zorluk, sürücüye yeterli menzil sağlayacak olan pillerin günümüze göre çok daha hafif olması gerekliliği. Leiters günümüzde batarya teknolojisi ile ”gerçek” bir süper spor otomobil üretilemeyeceğini düşünüyor. Çünkü bataryalara otomobilleri çok ağırlaştırıyor.

Dubai’de medya temsilcileriyle buluşan Michael Leiters, şirketinin otomobil geliştirme yaklaşımında ağırlığın en önemli konulardan biri olduğunu vurguladı. Ağır otomobillerin çevikliği tehlikeye attığını ve sürücü ile otomobil arasında bir kopukluk hissi yarattığını, bunun da McLaren’in marka kimliğinin özüne aykırı olduğunu açıkladı. Leiters, “Pil teknolojisinin on yıldan önce gerçek süper otomobil üretmek için hazır olmasını beklemiyorum” dedi.

McLaren CEO’su Michael Leiters ayrıca gelişen otomotiv ortamını yakından takip ettiklerini belirterek McLaren’in SUV pazarına girme potansiyelini olduğunu da basın mensuplarına ima etti. Ancak içten yanmalı motorların önemi azalmaya devam ettiğinden, bu SUV için öncelikli odak noktası plug-in hibrit olmaya devam ediyor. Ancak bir SUV’dan önce McLaren, Leiters’ın bu yılın başlarında Goodwood’da söylediği gibi “karlılığa giden doğru yolu” bulmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!