FIA, Andretti Cadillac’a 11. F1 takımı olması için gerekli onayı verdi.

FIA, Andretti Cadillac’a 11. F1 takımı olması için gerekli onayı verdi.

FIA, Formula 1’e giriş için Andretti Cadillac’a gerekli olan onayı verdi. Ancak bu Andretti’nin Formula 1’e girmesini kesinleştirmiyor çünkü Andretti Cadillac’ın şimdi FOM (Formula One Management) ile bir anlaşmaya varması gerekiyor.

İçinde bulunduğumuz sene FIA, Formula 1’e katılmak isteyen takımlar için bir ihale başlatmıştı. Birçok takımın yaptığı başvurular uzun bir süre incelendi ve sadece Andretti Cadillac Formula 1’e giriş onayını FIA’dan alabildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan FIA başkanı Mohammed Ben Sulayem, ”Andretti Formula Racing belirlenen maddi kriterleri karşılayabilen tek ekip oldu. Michael Andretti ve ekibini eksiksiz bir başvuru yaptıkları için kutluyorum.” dedi. FIA’dan onayı alan Andretti için zor kısım asıl şimdi başlıyor çünkü Formula 1 Yönetimi, 10 takımın bu spor için yeterli olduğunu ve daha fazla takıma ihtiyaç olmadığını düşünüyor. Bunun yanında F1 Yönetimi organizasyona giriş için ödenmesi gereken ücreti 200 milyon dolar seviyesinden 600 milyon dolara çıkarmak istiyor. Andretti ile yapılacak görüşmelerde en önemli kısım muhtemelen burası olacak. Andretti Cadillac eğer gerçekten Formula 1’de mücadele etmek için kararlıysa Formula 1 Yönetimini ikna etmesi gerekiyor.

Amerikan yarış takımı ünlü Amerikan otomobil markası Cadillac ile bir iş birliği yapıyor. Bunun yanında Andretti Cadillac eğer Formula 1’e girmeyi başarabilirse motor konusunda Renault Sport (Alpine) ile bir iş birliğine gideceği de iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!