Mercedes-Benz, EQS SUV’nin Üretimine Başladı

Mercedes-Benz, EQS SUV’nin Üretimine Başladı

Mercedes-Benz, EQS SUV’nin üretimine start verdi. Tamamen elektrikli EQS’nin SUV versiyonu global pazarlar için Tuscaloosa’daki ABD fabrikasında üretiliyor. Stuttgart’lı şirket birkaç hafta önceden satışlara başlamıştı.

Alabama’daki araç fabrikası, yıllardır yalnızca ABD pazarı için değil, aynı zamanda global pazarlar için büyük SUV modellerini üretmekteydi; GLE (eski adıyla M-Serisi) ve GLS serileri. Sonuç olarak, Mercedes-Benz iki büyük E-SUV’un üretimini de ABD fabrikasına verdi.

EQS SUV Nisan ayında tanıtılmıştı. EVA2 elektrikli araç platformunu temel alan üçüncü model olan EQS SUV, küçük teknik geliştirmeler de sunuyor; Örneğin bazı motor seçeneklerinin gücü biraz artırıldı. Bu değişiklikler Sindelfingen’de üretilmeye devam edecek olan EQS sedanda da yapılacak.

EQS SUV için batarya sistemleri, yakınlardaki Bibb County’de Mart ayında açılan batarya fabrikasından geliyor. Orada Mercedes, satın alınan hücrelerden kuruluma hazır pil takımlarını üretiyor. Gelecekte, ABD fabrikasındaki elektrikli araç modelleri, yine ABD’de üretilen Envision AESC’nin pil hücrelerini kullanacak. Bu yönde bir anlaşma da Mart ayında Mercedes’in batarya montaj fabrikasının açılışında duyuruldu.

Ayrıca Mercedes, Mart ayında açılan ve EQS SUV için pil tedarik edecek olan Bibb County akü tesisinin 2024’ten itibaren tamamen yenilenebilir enerji kullanmasını istiyor. Markanın bu hedefe daha da erken ulaşması sürpriz olmayacak.

Mercedes’in üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Jörg Burzer, “Üretim ağımız, elektrikli araç hacimlerinin sürdürülebilir ve hızlı ölçeklendirilmesi için çok iyi bir konumda” dedi. “Tamamen elektrikli Mercedes-EQ modellerinden oluşan üretim portföyümüze katılan yeni EQS SUV ile, piyasa koşullarının izin verdiği her yerde on yılın sonuna kadar tamamen elektrikli olma stratejimizde bir başka önemli dönüm noktasına ulaştık. Büyük Tuscaloosa ekibimizin elektrikli SUV’u bir başka küresel başarıya dönüştüreceğinden kesinlikle eminim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!