Yeni 2023 Mercedes E-Class: Teknoloji yüklü sedan elektrikli motorlarla geliyor

Yeni 2023 Mercedes E-Class: Teknoloji yüklü sedan elektrikli motorlarla geliyor

Yeni E sınıfı, içten yanmalı motorlara sahip olmasına rağmen tasarım ve teknolojisinde firmanın en yeni elektrikli otomobillerinden yararlanıyor.

Mercedes on yılın sonuna kadar tamamen elektrikli olma planında ilerliyor, ancak bu arada içten yanmalı motorlu otomobiller ürün gamının merkezinde kalmaya devam edecek. Bu nedenle firma, stil anlayışını ve araç içi teknolojisini ödünç aldığı elektrikli EQE sedanın yanında yer almak üzere tasarlanmış, benzinli ve dizel motorlu yepyeni bir E sınıfı ortaya çıkardı.

Firmanın MRA platformunun en son versiyonu üzerine inşa edilen E-sınıfı, EV arkadaşlarının ‘tek yay’ siluetini taklit etmiyor, ancak karartılmış ön ızgara ve far düzenlemesi, isteğe bağlı gömme kapı kolları ve pürüzsüz, düzenli gövde panelleri gibi sürtünmeyi azaltan unsurlar gibi tanıdık. Bu da sadece 0,23’lük bir sürtünme katsayısına katkıda bulunarak E-sınıfının verimlilik özetini destekliyor.

Opsiyonel Teknoloji paketi ile E-sınıfı, sürekli ayarlanabilir adaptif amortisörlere sahip havalı süspansiyon da dahil olmak üzere eksiksiz bir şasi elektroniği paketine sahip olacak. Düşük hızda çevikliği ve seyir dengesini artırmak için arka tekerlekleri 4,5 dereceye kadar döndüren arka aks direksiyonu da mevcut gözüküyor. E-sınıfı dingil mesafesinin bu kez 20 mm uzamasıyla, arka tekerlekten yönlendirme daha kıvrak, kompakt bir sedan hissini taklit etmeye yardımcı olabilir ve otomobilin dönüş dairesini 90 cm’ye kadar azaltabilir.

Elektrifikasyon, hafif ve plug-in hibrit benzinli ve dizel seçenekleriyle (ilki PHEV varyantlarından 15 mm daha alçak çelik yaylı süspansiyon kurulumuna sahip) bu nesil E-sınıfı için tüm ürün yelpazesine girmiş durumda. Güç aktarma organları Mercedes’in FAME motor ailesinden 2 litrelik dört silindirli ünitelerden oluşuyor ve E200 mild-hybrid benzinli ile başlıyor. Entegre marş-jeneratör ünitesi tarafından desteklenen 23bhp gücündeki E200, 201bhp güç üretiyor ve aynı elektrik sistemine sahip 194bhp gücündeki E220 d’nin yanında yer alıyor.

E300 e ve E400 e. Her biri 127 bg gücünde bir elektrik motoruyla birleştirilmiş 2 litrelik bir benzinli motor kullanıyor, ancak E300 e 308 bg güç ve 406 lb ft tork üretirken, E400 e 375 bg ve 479 lb ft’lik tepe çıkışlarıyla içten yanmalı motordan daha fazlasını elde ediyor. E220 d ve plug-in hibritlerde opsiyonel olarak sunulan 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi ile E400 e 0-62mph hızlanmasını 5.3sn’de tamamlıyor.

Mercedes içeride, amiral gemisi EQS ile piyasaya sürülen ve ‘Superscreen’ olarak adlandırılan yoğun dijitalleştirilmiş kabin mimarisini sürdürüyor. Büyük bir merkezi ekran standart olsa da, alıcılar navigasyon ve eğlence sistemlerinin kontrolüne izin vermek için ek bir yolcu ekranını tercih edebilirler. Ayrıca, firmanın ‘Hey Mercedes’ sesli asistanının yeni bir yinelemesi ve Akıllı Park Pilotu seçeneğini tercih etmeniz durumunda modelin içinde bir sürücü olmadan kendi kendine park etmesini sağlayan Seviye 4 Otomatik Vale Park özelliği de mevcut.

Tamamen yeni 2023 Mercedes-Benz E-sınıfı için sipariş defterleri Eylül ayında açılacak. Türkiye fiyatı henüz onaylanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!