Mercedes, EQE’nin iki AMG versiyonunu tanıttı

Mercedes, EQE’nin iki AMG versiyonunu tanıttı

EQS’nin ardından Mercedes-AMG, elektrikli otomobil ailesini daha küçük EQE bazlı iki modelle genişletiyor. Hem EQE 43 4MATIC hem de EQE 53 4MATIC+, AMG’nin “performans odaklı” bir tasarıma sahip elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemine güveniyor.

Eylül 2021’de IAA’da tanıtılan AMG EQS 53 4MATIC+ gibi, EQE modellerinin her biri ön ve arka akslarda senkron motorlar kullanıyor. Ancak performans verileri basit bir nedenden dolayı EQS’den farklı. EQE’nin AMG versiyonlarındaki pil takımı da 90,6 kWh net enerji içeriğiyle gelir. EQS’de, on modüllü bu pil takımı, giriş seviyesi model için temel pil iken, daha güçlü sürümler ve AMG modeli, daha fazla güç sağlayabilen on iki modül ve 107,8 kWh kapasiteli pil kullanıyor.

Daha küçük sedanda, güç aralığı EQE 43 4MATIC’de 350 kW ile isteğe bağlı Dynamic Plus paketi ve boost işleviyle EQE 53 4MATIC+’da 505 kW arasında değişiyor. Bu isteğe bağlı donanım olmadan Mercedes-AMG, 53’ün gücü 460 kW olarak belirtiliyor. Maksimum tork ise 858 ile 1.000 Nm arasında değişir.

Açıklamalara göre, yukarıda belirtilen 90,6 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip pil takımı, 462 ila 533 (EQE 43 4MATIC) veya 444 ila 518 kilometre (EQE 53 4MATIC+) WLTP menzili sağlar. Şarj seviyesi sürüş performansı için de önemli bir ek özellik: 43 modelinde, batarya en az yüzde 50 şarjlıysa, standart 0’dan 100 km/s hıza çıkma süresi 4,2 saniyedir. 53 modeli için, bu rakam en az yüzde 70 şarj gerektirir. Eğer müşteri Dynamic Plus paketini sipariş ettiyse, otomobil 3,5 veya 3,3 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilir. Donanıma bağlı olarak azami hız 210 ile 240 km/s arasındadır.

Standart EQE’de olduğu gibi, DC şarj gücü 170 kW’a kadardır ve 180 WLTP kilometreye yetecek kadar elektrik 15 dakikada şarj edilebilir. AC şarj için, EQE fabrika teslimi olarak 11 kW yerleşik şarj cihazıyla donatılmıştır ve şarj süresi dokuz saatten fazladır. Opsiyonel 22 kW şarj cihazı ile süre yarıya indirilebilir. Japonya’da EQE, çift yönlü şarj işleviyle de sunulacak. “Elektrikli Zeka” ile navigasyon etkinleştirilirse, şarj noktasında hızlı şarj için optimum sıcaklığa ulaşmak için sürüş sırasında akü önceden ısıtılır veya soğutulur.

Ek olarak, bazı “akıllı” şarj işlevleri vardır: İstenirse, “ECO Şarj” işlevi, şarj sırasında pil yükünü azaltır, pilin doğal yaşlanma sürecini ve şarj işleminin kendisini yavaşlatır. Ayrıca, müşterilerin işten sonra evde arabayı wallbox’a bağlamasına, ancak örneğin daha ucuz gece elektriği kullanmak için şarj sürecini serbestçe seçilebilen zamanlarda duraklatmasına olanak tanıyan “şarj kesintisi” sistemi de vardır.

Standart EQE ve EQS’in AMG versiyonunu baz alırsak, Mercedes-AMG EQE’nin görünümünde hiçbir sürpriz yok. AMG’ye özgü dikey ızgaralar, kapalı kalan ancak herhangi bir işlevi olmayan ön ızgarada yer alıyor. Koltuk başlıklarında kabartmalı AMG amblemli spor koltuklar gibi iç mekanda bazı AMG ibareleri de var.

Adaptif amortisör içeren standart havalı süspansiyona sahip yürüyen aksam, temel olarak AMG EQS’den (o da AMG GT dört kapılı modele dayanıyor) alınmıştır, ancak EQE için özel olarak uyarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!