Porsche Şili’de Sentetik eYakıt Üretmeye Başladı

Porsche Şili’de Sentetik eYakıt Üretmeye Başladı

Porsche, Şili’nin Punta Arenas kentinde uluslararası ortaklarıyla birlikte sentetik yakıt üretimine başladı.

Tesis, Şili enerji bakanı Diego Pardow ve Porsche İcra Kurulu üyeleri Barbara Frenkel ve Michael Steiner’in huzurunda açıldı ve sahada üretilen ilk parti sentetik yakıtla bir Porsche 911’e törenle yakıt ikmali yaptı.

“eFuel” üretiminin pilot aşamasında her yıl yaklaşık 130.000 litre e-yakıt üretilecek. Bu yakıt başlangıçta Porsche Mobil 1 Supercup gibi projelerde ve Porsche Deneyim Merkezlerinde kullanılacak. Pilot aşama sona erdikten sonra proje genişleyecek ve on yılın ortasına kadar yılda 55 milyon litre üretilmesi bekleniyor. Tesis nihayetinde yılda 550 milyon litre eFuel üretebilecek.

Porsche AG İcra Kurulu Üyesi Barbara Frenkel, “Porsche, kendisini iki tane “e” yoluna adamıştır: tamamlayıcı bir teknoloji olarak e-mobilite ve e-yakıtlar.” “e-yakıtları kullanmak CO2 emisyonlarını azaltır. Tüm trafik sektörüne bakıldığında, sentetik yakıtların endüstriyel üretimi dünya çapında ilerlemeye devam etmelidir. Porsche, eFuel pilot tesisi ile bu gelişmede öncü bir rol oynuyor.”

Şili’nin güneyi seçildi çünkü rüzgar yılda yaklaşık 270 gün esiyor ve rüzgar türbinlerinin tam kapasiteyle çalışmasını sağlıyor. Ek olarak, Punta Arenas Macellan Düzlüğü’ne de yakındır, yani eFuel mevcut altyapı kullanılarak kolayca taşınabilir ve dağıtılabilir.

Alman otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar tüm değer zincirinde CO2 nötr hale gelmek istiyor ve şimdiden e-yakıtların geliştirilmesi ve üretimine 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Ayrıca ABD ve Avustralya’da e-yakıt tesisleri planlıyor.

Porsche AG Geliştirme ve Araştırma İcra Kurulu üyesi Michael Steiner, “eFuels’ın potansiyeli çok büyük” dedi. “Şu anda dünya çapında içten yanmalı motorlu 1,3 milyardan fazla araç var. Bunların çoğu on yıllar boyunca yollarda olacak ve eFuels mevcut araba sahiplerine neredeyse karbon nötr bir alternatif sunuyor. Yüksek performanslı, verimli motorların üreticisi olarak Porsche, yakıt alanında geniş bir bilgi birikimine sahiptir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!