Porsche’nin Cayman Bazlı GT4 e-Performance Yarış Otomobili Pistlere Çıkıyor

Porsche’nin Cayman Bazlı GT4 e-Performance Yarış Otomobili Pistlere Çıkıyor

Porsche, tamamen elektrikli GT4 e-Performance’ı geliştirmeye devam ediyor ve onu dünya çapında bir dizi pistte yarıştırmayı planlıyor.

Alman otomobil üreticisi geçen yıl otomobilin üzerindeki perdeyi kaldırmıştı. 718 Cayman GT4 Clubsport’u temel alan model, Mission R’den elektrik motorları ve pil teknolojisini kullanıyor. Bu da onu tam bir pist canavarı yapmaya yeterli olacaktır.

Aslında, GT4 e-Performance’ın iki elektrik motoru birleşerek sıralama modunda 1.073 hp (800 kW) ile simüle edilmiş yarış modunda 603 hp (450 kW) güç üretiyor ve bu gücün tamamı 30 dakika boyunca kullanılabiliyor. Bu süre de ortalama bir Carrera Cup yarışının süresine eşdeğer. Porsche, GT4 e-Performance’ın tur süreleri ve azami hız açısından mevcut 992 jenerasyonu 911 GT3 Cup ile boy ölçüşebileceğini iddia ediyor.

900 volt teknolojisine ve doğrudan yağ soğutmaya sahip hileli bir batarya ile donatıldığı için Porsche’yi etkileyici kılan sadece motorları değil. Pil, yalnızca 15 dakikada yüzde 5’ten yüzde 80’e kadar şarj edilebilir.

Bu yılki Goodwood Hız Festivali’nde otomobili ilk kez izledik. Porsche, yarış otomobilini test etmeye ve geliştirmeye devam ederken GT4 e-Performance, 2024’e kadar Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki diğer pistlerde de hünerlerini sergileyecek.

GT4 e-Performance Satış Proje Müdürü Oliver Schwab; “GT4 e-Performance, elektrikle çalışan yarış otomobilleriyle Porsche Customer Racing rotasını belirliyor. İlk adımda bu konsepti dünya çapındaki ortaklarımıza sunuyoruz. “Sürücüler, ekipler, etkinlik organizatörleri, yetkililer ve diğer ilgili taraflarla birlikte çalışarak, Porsche’den gelecekteki olası yarış formatları için fikirler toplayacağız.”

Porsche, önümüzdeki iki yıl boyunca aracın potansiyelini sergilemek ve yarış dünyasından müşteri ekiplerini, iş ortaklarını ve liderleri cezbetmek için gelecekteki yarış formları için fırsatları keşfetmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!