Red Bull, 1.100 HP’nin Üzerinde Güce ve 6 Milyon Dolarlık Fiyat Etiketine Sahip RB17 Hiper Otomobilini Duyurdu

Red Bull, 1.100 HP’nin Üzerinde Güce ve 6 Milyon Dolarlık Fiyat Etiketine Sahip RB17 Hiper Otomobilini Duyurdu

Pagani Huayra R, McLaren Senna veya Mercedes-AMG One’ı unutun. Red Bull Advanced Technologies sayesinde gerçek hayattaki Formula 1 pist odaklı üretim otomobili şekilleniyor ve bu şaheser Red Bull Racing baş teknik sorumlusu Adrian Newey tarafından tasarlanıyor.

Red Bull’a göre RB17, en üst düzeyde pistte sürüş deneyimi sunmak için optimize edilmiş iki koltuklu bir hiper otomobil. Milton Keynes’deki Red Bull Teknoloji Kampüsü’nde inşa edilen 50’den fazla ünite kısa bir zamanda gün ışığına çıkmayacak. Üretimin 2025’te başlaması planlanıyor ve fiyatı 5 milyon £’dan (yaklaşık 6 milyon $) başlıyor.

“RB17, şampiyonluk kazanan Formula 1 arabaları yaratmakla ilgili bildiğimiz her şeyi, iki koltuklu bir pist otomobilinde olağanüstü performans seviyeleri sunan bir pakette birleştiriyor. Her seviyede performans tutkumuzla hareket eden RB17, tasarım ve teknik sınırları meraklılar ve koleksiyoncular için daha önce mevcut olanların çok ötesine taşıyor” dedi.

RB17’ye sahip olmak, F1 pilotlarının antrenman yaptıkları orijinal Red Bull Racing simülatörlerine erişimi, araç programı geliştirmeyi ve pistte eğitim ve deneyimleri içerecektir. Hiper otomobil, her bir araç sahibine göre özel olarak hazırlanmış servis ve bakım ile doğrudan fabrika tarafından desteklenecek.

Performans açısından 1.100 beygirden fazla güce sahip bir V8 hibrit motor göreceğiz. Temelde, karbon kompozit bir şasinin içinde güzelce oturan bir Formula 1 güç ünitesi sunulacak. Ayrıca, RB17’nin seri üretim bir otomobilde mevcut olan en gelişmiş “ground effect” paketine sahip olduğu söyleniyor, bu da onun gerçekten virajları domine etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Red Bull Racing CEO’su ve takım patronu Christian Horner; “RB17, Red Bull Teknoloji Kampüsümüzde artık bir seri üretim otomobili yaratma ve üretme kapasitesine sahip olan Red Bull Advanced Technologies’in evriminde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Ayrıca, RB17, Red Bull markasını taşıyan bir otomobilin koleksiyonculara ilk kez sunulmasını işaret ediyor,” dedi.

RB17 ile ilgili tüm teknik detaylar ileriki bir tarihte açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!