SINGER 911’İ YOLDAN, BİZİ DE ÇİLEDEN ÇIKARDI

SINGER 911’İ YOLDAN, BİZİ DE ÇİLEDEN ÇIKARDI

Tanıttığı her otomobille en büyük Porsche koleksiyonerinin bile ağzının sularını akıtan Singer Vehicle Design, yine yapacağını yaptı ve All-Terrain Competition Study (ACS) olarak adlandırdığı, off-road odaklı bir 911 tanıttı. Yine tanıttıkları otomobile sahip olamadığımız düşüncesiyle tepemizi attıran Kaliforniyalı üretici bu kez yalnız değillerdi.

Singer’ın müdavimi olduğu söylenen bir müşterinin sipariş ettiği ACS’ler (Çoğul eki kullandık çünkü iki adet sipariş etmiş) için Richard Tuthill de projeye dahil edildi. Hatta iki otomobil de Tuthill’in Oxfordshire’daki garajında ​​inşa edildi. Richard Tuthill ismi pek tanınmıyor olabilir, ancak kendisi hatrı sayılır derecede arzu edilen 911’leri yapıyor. Bununla da yetinmiyor, çeşitli müsabakalarda yarışıyor. Yani bir Tuthill eseri, daha çok yan taraftaki çamurlarından tanınıyor. Genellikle de Afrika çamuru; hazırladığı ralli otomobilleri iki yılda bir yapılan Doğu Afrika Safari Klasik rallisini en az dört kez kazandı. Yani o da işinin ehli.

ACS 1980’lerin ünlü Porsche ralli otomobillerinden, yani 959 ve 911 SC/RS’den açık bir şekilde ilham almaktadır. Onlar gibi de Dakar veya Baja’da mücadele etmek için hazır olması amaçlanmış. Öyle ki ACS, Singer’in ilk yarış otomobili olma özelliği de taşıyor.

1980’lerin 953 ile 959 Safari’lerde kullanılan popüler Rothmans tasarımlı otomobil toprak ve çöl rallilerinde kullanılmak için hazırlanırken, kırmızı olan otomobil de zıttı olacak şekilde yüksek hızlı, yüksek yol tutuşlu asfalt yarışları için tasarlanmış.

1990 Model 964 nesil bir Porsche 911’i baz alan otomobillerde 450 hp üreten çift turbo beslemeli hava soğutmalı 3.6 litrelik boksör motor bulunuyor. Beş ileri sıralı şanzımanın kullanıldığı ACS, sürekli dört tekerlekten çekişe sahip. FIA homologasyonlarına uygun özel bir takla kafesi bulunurken, tüm gövde panelleri ek ağırlığı dengelemek için karbon fiberden üretilmiş. Ayrıca daha büyük bir yakıt tankına ve iki tam boy yedek lastiğe yer verilmiş.

Diğer modifikasyonlar arasında 5 mm kalınlığına sahip çıkarılabilir alüminyum gövde altı koruması, beş yönlü ayarlanabilir amortisöre sahip özel arazi süspansiyonu, dört pistonlu kaliperlere sahip çelik frenler ve 16 inç dövme alaşım jantlar etrafına sarılmış BF Goodrich lastikler bulunuyor.. Otomobil ayrıca önde büyük çamurluklar ve motor kapağı ve eşikleri üzerinde kabartmalı bir Porsche logosu ile birlikte geliyor.

Çift tonlu iç mekana gelince, FIA onaylı yarış koltukları, özel direksiyon simidi, yardımcı pilot için bir navigasyon sistemi, hidrolik el freni için bir karbon çubuk yer alıyor.

ACS’nin kaç paraya mal olduğunu size söyleyemesek de, Singer’ın 911’lerinin ucuz olmadıklarını biliyoruz. En azından bir milyon dolardan ucuz olmayacağı kesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!