Suudi Arabistan Prensi, “yolsuz şehir” projesini tanıttı

Suudi Arabistan Prensi, “yolsuz şehir” projesini tanıttı

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, tanıttığı Neom şehir projesiyle otomobiller ve yollardan arınmış bir yaşam sunmayı hedefliyor.

Veliaht prensi, Pazar günü televizyonda yaptığı konuşmada duyuruyu yaptı. ‘The Line’ olarak adlandırılan projenin inşaatının ilk çeyrekte başlayacağını ve “doğayla iç içe, otomobiller ve yollar olmamasına rağmen son derece iyi bağlantı kurulan bir ‘kemer’ olacağını” duyurdu.

Veliaht prens, “The Line’a yatırımın merkezinde Suudi hükümeti ve PIF (Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu) yer alırken, yerel ve küresel yatırımcılar 10 yıl boyunca Neom’a 500 milyar dolarlık destek sağlayacak” dedi.

Bloomberg, şehrin 1 milyon sakini olacağını ve 2030 yılına kadar 380.000 kişiye iş olanağı yaratacağını bildirdi.

Aynı zamanda karbon emisyonlarından arındırmayı da hedefleyecek olan proje, veliaht prensin ülkenin ekonomisini çeşitlendirme ve petrole aşırı bağımlılığını azaltma planının bir parçasını oluşturuyor.

Projeyle ilgili birçok ayrıntı henüz doğrulanmadı, ancak veliaht prensi, şehir hatları içinde hiçbir yolculuğun 20 dakikadan uzun sürmeyeceğini ekleyerek, “ultra yüksek hızlı transit” toplu taşıma sistemlerinin inşa edileceğini belirtti. Hat aynı zamanda dünyanın en büyük havalimanlarından birini de içerecek.

Suudi Arabistan yeni Neom şehrini yaratma niyetini ilk olarak 2017’de açıklamıştı. Şehrin, ülkenin kuzeybatısındaki 15.000 kilometre kareden fazla alanı kaplaması ve bir teknoloji – iş merkezi haline gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!