Taycan’dan kapalı alan hız rekoru

Taycan’dan kapalı alan hız rekoru

Porsche’nin rekorlar konusundaki açlığını hepimiz biliyoruz. Yetenekli Taycan ile bir düzineden fazla elektrikli araç özelinde rekor kırdıktan sonra, otomobil üreticisi yakın zamanda aynı otomobili kapalı bir binada bir araçla elde edilen en yüksek hız için dünya rekorunu kırmak için kullandı.

Diğer üreticiler, eğlenceli ama nispeten anlamsız bir reklam kampanyası için elektrikli araçlarını roket fırlatma sahasının yanına sürmekle meşgulken, Zuffenhausen’li otomobil üreticisi aslında çok sayıda dünya rekoru kırarak Taycan’ın neler yapabileceğini sergiliyor.

Her şey, geçen Aralık ayında bir 4S ve bir Turbo S’nin İngiltere’de bulunan ünlü Brands Hatch pistinde 13 EV dayanıklılık rekorunu birkaç saat içinde kırmasıyla başladı.

Ancak Porsche, Taycan’la işini bitirmedi ve gözünü kapalı bir alanda en yüksek hız için (138,4 km / s) Guinness dünya rekoruna dikti.

Bunu başarmak için ekibin, aracın kapalı bir binanın sınırları içinde durağan vaziyette başlaması ve aynı şekilde bitmesi gerektiğini belirten katı Guinness kurallarına uyması gerekiyordu. Bu da kaçış alanlarına ve hatalara yer olmadığı anlamına gelir.

Bu nedenle, doğru mekanı seçmek çok önemliydi ve uzun bir seçim sürecinden sonra New Orleans’taki Ernest N. Morial Kongre Merkezi seçildi. ABD’deki en büyük sergi salonlarından birine ev sahipliği yapan ve 102.000 metrekare(!) kapalı alana sahip olan bina, bu rekor girişimi için kabul edildi. Bununla birlikte, bir Taycan ve bu cilalı beton yüzey gibi zorlu koşullarda mükemmelleşebilen bir sürücü gerekiyordu.

Porsche, 751 hp çift motorlu güç aktarma organı ve 93 kWh Performance Battery Plus paketi ile donatılmış güçlü en güçlü Taycan’ını, Turbo S versiyonunu Louisiana’ya gönderdi.

Direksiyonun başına da, profesyonel kariyerinin çoğunda Porsche’lerle yarışan 2012 Amerikan Le Mans Serisi GTC sınıfı şampiyonu deneyimli yarışçı Lehman ‘Leh’ Keen geçti.

İşi ilk teklif ettiklerinde, Leh bunu yapmaya hevesliydi, ancak devasa kongre merkezinin içindeki ilk keşif turunun ardından, bu denemenin ne kadar zor olacağını anladı.

İlk denemenin ardından; “Yüzey o kadar öngörülemez, o kadar kaygan ki otomobilinize yüzde yüz güven duymanız gerekiyor. Gerçekten buz gibi gerçekten sert bir duvara doğru hızlanıyorsunuz. Birdenbire, sahip olduğumuz gibi devasa bir alanda bile, mesafe çok küçük görünüyor ”dedi.

Ekip önlem olarak önceden ısıtsa bile, standart yol lastikleri tutunma konusunda zorlanıyordu. Ancak birkaç deneme sürüşünden sonra Keen otomobile alıştı ve artık resmi denemeye hazırdı.

Taycan’ın Launch Control özelliğini etkinleştirdi ve arabanın gidebildiği kadar hızlı bir şekilde hızlanarak, güvenli bir şekilde durmadan önce 165,20 km/s hıza ulaştı ve tek bir resmi denemenin ardından sonra yeni bir Guinness dünya rekoru kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!