Taycan Turbo GT, Porsche tarihinin en güçlüsü oldu

Taycan Turbo GT, Porsche tarihinin en güçlüsü oldu

Nürburgring: 7 dakika 7 saniye / Laguna Seca: 1 dakika 27 saniye

Porsche Taycan Turbo GT, efsanevi Alman ve Amerikan pistlerinde elektrikli otomobiller kategorisinde en hızlı tur rekorlarını kırmayı ve 1,108 bg ve 1,340 Nm tork ile Porsche tarihinde en güçlü seri üretim Porsche olmayı başardı.

Taycan Turbo GT, standart versiyon ve Weissach paketi olarak iki seçenek sunuyor.  Turbo GT, 789 bg standart güce sahipken, ekstra güç modunda Launch Kontrolü ile 1,033 bg ve 2 saniyeliğine 1,108 bg güç üretebiliyor. Bu sayede otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 2.3 saniyede ve Weissach paketli versiyonda ise 2.2 saniyede gerçekleştiriyor. Porsche, standart GT’nin 0-200 km/s hıza 6.6 saniye, Weissach’ın ise 6.4 saniyede çıktığı verisini paylaşıyor ve sırasıyla otomobiller 290 ve 305 km/s maksimum hıza çıkabiliyorlar. Bataryaların 98 kWh olduğu tahmin ediliyor, bu maksimum menzilin 555 kilometre civarında olacağına işaret ediyor. Tabii ki, güç maksimum potansiyelinde kullanıldığında, menzil önemli ölçüde azalıyor.

Porsche Taycan Turbo GT’yi gerçekten benzersiz ve her zamankinden daha farklı kılan diğer modifikasyonlar da var: GT özel ayarıyla Porsche Aktif Sürüş süspansiyonuna sahip standart Dinamik Paket, özel yüksek performanslı lastikler, 21 inç dövme jantlar, ağırlık optimizasyonuna sahip karbon seramik fren diskleri… Ağırlığa değinirsek, tüm zamanların en güçlü Taycan’ı Turbo S’den 75 kg daha hafif. Bu avantaj, ayna kapakları, yan marşpiyeller ve kendiliğinden kapanmayan bagaj kapağı gibi parçalarda karbon fiberin yoğun kullanımı ve özel bir tasarıma sahip hafif CFRP koltuklar sayesinde sağlanmış.

 

Her iki versiyon da standart olarak LED matrix far sunuluyor ve opsiyonel olarak HD LED matrix farlar da satın alınabiliyor. Arka tarafta Turbo GT logoları bulunurken, iç mekanda standart olarak spor karbon fiber koltuklar kullanılmış. Weissach paketi seçilirse, arka koltuklar, yer paspasları ve Krono Paket saati iptal ediliyor, böylece diğer iyileştirmelerin yanı sıra, standarta kıyasla 70 kg daha avantaj sağlanıyor.

Porsche Taycan Turbo GT’nin İngiltere fiyatı £186,300’den başlıyor ve teslimatlar ilkbaharda başlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!