Valkyrie’ye sürpriz üstsüz kardeş

Valkyrie’ye sürpriz üstsüz kardeş

Valkyrie’yi hatırlıyorsunuz değil mi? Aston Martin, beş yıl önce motor sporlarından ilham alan hiper otomobili tanıttı ve teslimatlar henüz başlamadı. Şimdi de üstsüz versiyonu Valkyrie Spider karşımızda.

Dünya çapında 85 örnekle sınırlı olan Valkyrie Spider için teslimatlar 2022’nin ikinci yarısında başlayacak ve bu versiyon dünya çapında 2023 model olarak satılacak. Pebble Beach’te görücüye çıkan ve F1’den ilham alan hiper otomobil, iki polikarbonat pencereden oluşan çıkarılabilir bir tavana sahip.

Pencereler her iki taraftan menteşelidir ve Valkyrie Spider’a özgü şekilde önden menteşeli ve öne doğru açılan kapılarla beraber üstü açık yapıyı desteklemek için karbon fiber şasiye ciddi miktarda değişiklik yapılmış. Karşılaştırıldığında, coupe çatıdan menteşeli martı kanat kapılara sahiptir.

Mekanik bir bakış açısından, daha hareketli gövde stili, sabit tavanlı kardeşinden farklı değil. 6.5 litrelik Cosworth V12, dakikada 11.500 devir dönüyor ve maksimum 987 beygir gücü üretirken, hibrit sistem, atmosferik motoru 1.139 beygir gücüne yükseltiyor. Hırvat hiper otomobil uzmanı Rimac ve Integral Powertrain tarafından geliştirilen kinetik enerji geri kazanım sistemi, pili frenleme sırasında üretilen güçle besliyor.

Aston Martin Valkyrie Spider, tavan açıkken saatte 330 kilometre, kapalıyken de saatte 350 kilometre üzeri hızlara ulaşabilir. Üreticiye göre, bu arkadaş pist modunda saatte 240 kilometre hızla ilerlerken 1.400 kilogramdan fazla yere basma kuvveti üretiyor.

Red Bull Racing’in baş teknik sorumlusu Adrian Newey, “Gördüğünüz şey basit bir çıkarılabilir tavan paneli, ancak Valkyrie konseptine sadık kalmanın zorluğu apayrı bir mücadeleydi” dedi. Üç F1 takımı için şampiyonluk kazanan otomobiller tasarlayan efsanevi Formula 1 mühendisi, “Tavan açık haldeyken aerodinamik performansı korumak, aynı şekilde sürücünün keyfini en üst düzeye çıkarırken kaçınılmaz ağırlık artışlarını mutlak minimumda tutmak da büyük önem taşıyordu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!