Volkswagen CEO’su, Porsche ve Audi’nin F1’de Yarışacağını Doğruladı

Volkswagen CEO’su, Porsche ve Audi’nin F1’de Yarışacağını Doğruladı

Herbert Diess, bir YouTube canlı yayınında Wolfsburg sakinlerinin sorularını yanıtlamak için yoğun gününün yaklaşık iki saatini ayırdı. Birçok konu hakkında konuşmuş olsa da, hem Audi, hem de Porsche’nin F1’e katılacağını açıklayınca bir anda insanların dikkatini fazlasıyla çekti.

Diess’in yayında paylaşmaya karar verdiği tek şey, Porsche’nin planlarının Audi’nin planlarından biraz daha somut olduğuydu. Neyse ki, Reuters bu fikirler hakkında paylaşmak için biraz daha bilgiye sahipti.

Haber ajansına göre Audi, McLaren’a 500 milyon € harcamaya hazır olacak. Audi’nin ikonik F1 takımını bir Audi takımına mı dönüştüreceği (Aston Martin’in Racing Point ile yaptığı gibi) mi yoksa sadece takıma motor mu tedarik edeceği belli değil. Eğer McLaren motor müşterisi olacaksa, tam tersine Audi bu işten para kazanabilir.

Porsche ile ilgili olarak Reuters, Porsche’nin Red Bull ile uzun vadeli bir ortaklık kurmayı planladığını duydu. Her iki durumda da Alman markaları 2026’ya kadar F1’e katılacak. Bu, marka hayranlarının görmek istediği kadar hızlı olmasa da iyi bir başlangıç.

Porsche’nin bir halka arz ile halka açılmayı planladığı söylentileri ise (Ferrari’nin 2015’te yaptığı gibi) her gün büyüyor. Masadaki hisseleri satma planları ile F1’e katılmak, sonuçlara bağlı olarak dahice bir hareket veya korkunç bir şey felaket olabilir.

Bununla birlikte, Porsche’nin bu noktada F1’e katılmasının nedeni bir sır olsa da, ne olursa olsun halka arzı çok başarılı olacaktır. Guilherme R. Borges’in simülasyon forum sitesi Racedepartment’ta yayınladığı çizimlerin gösterdiği üzere, otomobilin tasarımından da ümitliyiz.

Audi’nin McLaren ekibini satın alması, özellikle McLaren’in kendi binek otomobil bölümüne sahip olduğu düşünüldüğünde, benzer soruları beraberinde getirecektir. McLaren adını öldürmek de bazı hayranların Audi’ye kızmasına neden olur. Ne de olsa kendi takımını kurabilirdi. Şu anda bildiğimiz tek şey bunun olacağı. 2026 bunun için doğru bir son tarih ise, “nasıl” sorusunun yanıtlanması için çok zaman var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!