Volkswagen, Yunanistan’da “elektrikli araç” adası oluşturacak

Volkswagen, Yunanistan’da “elektrikli araç” adası oluşturacak

VW Group ve Yunanistan, Astypalea adasını elektrikli ve bağlantılı mobilite hizmetleri için bir modele dönüştürme planlarını duyurdu.

Alman otomobil üreticisi, Astypalea adasının yaklaşık 1.500 içten yanmalı motorlara sahip aracını 1.000 elektrikli araçla değiştirecek ve elektrikli bir yolculuk paylaşım hizmeti başlatacak radikal bir mobilite sistemi kurmak için Yunanistan ile bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Yaklaşık 1.300 nüfusa sahip olan ve her yıl ortalama 70.000’in üzerinde turist tarafından ziyaret edilen Astypalea’daki araç paylaşım hizmeti, mevcut ve çok sınırlı yerel otobüs hizmetini iyileştirmek için tasarlanmış. Adanın geleneksel araç kiralama işlerinin bir kısmı, elektrikli otomobillere ek olarak SEAT e-scooterlar ve e-bisikletler de sunan bir araç paylaşım hizmetine dönüştürülecek.

Polis, acil servis araçları ve kamu sektörü filoları dahil olmak üzere yerel işyerlerinden ticari araçlar ve hizmet araçları da elektrikli olacak.

VW Grubu, gerekli altyapıyı kurmak için ada genelinde yaklaşık 230 özel ve halka açık şarj noktası kuracaklarını ve gerekli enerjinin yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılanacağını söyledi.

Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess, “Politika, iş dünyası ve toplumun iklim değişikliğini sınırlama konusunda ortak bir sorumluluğu var” dedi. “Uzun vadeli hedefimiz, herkes için iklime duyarlı hareketliliktir. Astypalea projesi ile bu vizyonu bugün nasıl gerçekleştireceğimizi keşfedeceğiz. E-mobilite ve akıllı mobilite, karbon nötr bir geleceğe katkıda bulunurken yaşam kalitesini de artıracak. ” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragogiannis, “Bugün Astypalea, Oniki Ada Bölgesi, Ege Denizi ve tüm Yunanistan için harika bir gün” dedi. “Bugün, bakış açımızda büyük bir değişikliğe işaret eden ülkemizdeki ilk “Akıllı Yeşil Ada” projesini başlatıyoruz. Elektrik taşımacılığı ve sürdürülebilir bir eylem planı, adanın sakinlerinin günlük yaşamları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Öncü bir toplu taşıma sistemiyle birlikte, fütüristik fikirleri gerçeğe dönüştürüyoruz. ” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!