Tüm VW Grubu bir gün aynı elektrik platformunu kullanacak

Tüm VW Grubu bir gün aynı elektrik platformunu kullanacak

Volkswagen, önümüzdeki on yıl için ürün planını dünyaya sundu ve elektrikli, otonom ve geleceğe dönük araçlara büyük bir geçişi finanse etmek için içten yanmalı motorlu arabalarından elde edeceği geliri kullanacak.

Volkswagen Grubu, araçlarının çoğunluğunun 2040 yılına kadar tüm büyük pazarlarda sıfır emisyonlu olmasını ve 2050 yılına kadar iklim nötr olarak çalışabilmesini hedefliyor. Bunu başarmak için kar marjlarını %7-8’den %8’e çıkarmayı planlıyor. 2025’e kadar -%9.

Bu karı, mevcut beş araç mimarisi koleksiyonundan ikiye ve sonunda sadece bir tanesine geçmek için kullanacak. Şirket şu anda Volkswagen Golf gibi araçlar için MQB platformunu, Audi A7 gibi araçlar için MLB platformunu ve Porsche Panamera gibi araçlar için MSB platformunu kullanıyor. Ayrıca Volkswagen ID.4 gibi araçlar için MEB platformuna ve Audi A6 e-tron gibi araçları destekleyecek KKD platformuna sahip.

Önümüzdeki on yıl boyunca içten yanmalı platformları aşamalı olarak kaldırmayı ve sonunda iki elektrikli platformunu Ölçeklenebilir Sistemler Platformu (SSP) olarak adlandırdığı bir platformda birleştirmeyi planlıyor. Platform, sonunda her Volkswagen Grubu aracının temelini oluşturacak ve diğer otomobil üreticilerine sunulacak. Üzerindeki ilk araç, Audi A8’in yeni nesli olarak 2026’da tanıtılacak. Şirketin Eylül ayında Münih Motor Show’da aracın bir konseptini göstereceği bildiriliyor.

Audi CEO’su Markus Duesmann, “SSP’yi tanıtmak, platform yönetimindeki güçlü yönlerimizden yararlanmak ve segmentler ve markalar arasında sinerjileri en üst düzeye çıkarmak için yeteneklerimizi geliştirmek anlamına geliyor” dedi. “Uzun vadede, SSP’miz mekatronikteki karmaşıklığı önemli ölçüde azaltacaktır.”

Yeni platformları çalıştırmak için Volkswagen, CARIAD adında bir yazılım birimi kurdu. Ünite, üç ana yazılım platformuna odaklanmış. E³ 1.1, ID.4 gibi MEB platform araçlarında kablosuz güncellemelere izin verecek. E³ 1.2, elektrikli Porsche’leri ve Audi’leri destekleyecek KKD platformundaki araçlar için de aynısını yapıyor.

Son olarak, E³ 2.0, SSP platformundaki araçlar için tüm Volkswagen Grubu markalarının araçlarının altına girecek yeni bir birleşik işletim sistemi geliştirecek.

CARIAD CEO’su Dirk Hilgenberg, “Yazılım, saf bir otomobil şirketinden entegre bir mobilite grubuna dönüşümde belirleyici bir rol oynuyor” dedi. “2030 yılına kadar, otonom sürüşe dayalı yazılım, sektörümüzde önemli bir gelir kaynağı haline gelebilir.”

Gerçekten de VW, 2025 yılına kadar Avrupa’da ilk otonom mobilite hizmetini sunmayı planlıyor ve bunu kısa süre sonra ABD’de sunacak.

Volkswagen Grubu satış başkanı Christian Dahlheim, “Volkswagen Grubu, mobilite çözümleri alanında güçlü bir rekabet avantajı elde etmeyi hedefliyor” dedi. “Her pazardaki özel duruma bağlı olarak, müşterilerimize doğrudan hizmet sunabileceğiz veya güçlü ortaklarla işbirliği yapabileceğiz.”

Hepsine güç sağlamak için VW, maliyetleri mevcut maliyetlere göre %50 oranında azaltacağını söylediği birleşik bir pil hücresi tasarımı sunmayı planlıyor. Bunları 2030 yılına kadar Avrupa’da 240 GWh üretim kapasitesine sahip altı giga fabrikasında üretecek. Ayrıca, maliyetleri ve çevresel etkisini azaltmak için bu pilleri geri dönüştürmeyi planlıyor.

Grup, Avrupa çapında şarj istasyonları kuruyor ve ayrıca sürücülerin hızlı ve uygun şarja erişmesini sağlamak için diğer şirketlerle ortaklık kurmayı planlıyor. Bu arada Electrify America, 2025 yılına kadar ABD ve Kanada’daki şarj altyapısını ikiye katlamayı planlıyor.

Otomobil üreticisi, Avrupa ve Kuzey Amerika ile birlikte Volkswagen’in başlıca pazarlarından biri olmaya devam ettiği için Çin’deki ortaklarla çalışmak da odak noktası olacak.

“Elektrikli araçlarda küresel pazar lideri olmak için kendimize stratejik bir hedef belirledik ve doğru yoldayız. Şimdi yeni parametreler belirliyoruz” dedi CEO Herbert Diess. “Yazılıma dayalı olarak, bir sonraki çok daha radikal değişiklik, çok daha güvenli, daha akıllı ve nihayet otonom arabalara geçiştir. Bu bizim için şu anlama geliyor: Teknoloji, hız ve ölçek bugünden daha önemli olacak. Arabaların geleceği parlak olacak!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!